Обсяги переробки нафти світовими НПЗ зросли на 2,2 млн барелів на добу, до 82,3 млн барелів на добу в листопаді, що є найвищим показником із січня 2020 року, йдеться у звіті Міжнародного енергетичного агентства (МЕА) про ринок нафти. 

Зростанню сприяли завершення сезону ремонтів, припинення страйків у Франції та запуск нових потужностей, зокрема в Китаї. У результаті обсяги виробництва нафтопродуктів зросли, випереджаючи попит на пальне, що вплинуло на маржу переробки, передає Reuters.

МЕА очікує, що надлишок нафтопродуктів на світовому ринку буде до першого кварталу наступного року. Водночас агентство зазначає, що ринок дизельного пального в першій половині 2023 року, ймовірно, залишиться дефіцитним.

Завантаження європейських НПЗ майже повернулося до найвищого рівня з часів пандемії. МЕА прогнозує, що рівень завантаження досягне 87% у грудні. Пвсля 2020 року найвищий показник завантаження становив 88% у липні цього року. 

Однак обсяги переробки залишаються нижчими, ніж до COVID-19. МЕА очікує, що цього місяця в Європі буде перероблено 12,4 млн барелів на добу нафти, тоді як в 2019 році середній показник становив майже 12,7 млн барелів на добу. Майже 5% нафтопереробних потужностей Європи зупинились в 2020-21 роках.

Обсяги переробки китайськими НПЗ та експорт нафтопродуктів значно підскочили в листопаді, коли почали запускатися нові потужності. Нафтопереробний завод Shenghong потужністю 320 тис. барелів на добу почав працювати, а на НПЗ Jieyang потужністю 400 тис. барелів на добу компанії Petrochina було запущено випробувальні роботи, що збільшило потужності в Китаї приблизно на 300 тис. барелів на добу в порівнянні з попереднім місяцем. 

На Близькому Сході, в Іраку та Кувейті також запрацювали нові нафтопереробні заводи. Правда, з затримками. Очікується, що іракський нафтопереробний завод Кербала потужністю 140 тис. барелів на добу не вийде на повну потужність до другого кварталу 2023 року, тоді як кувейтський нафтопереробний завод Al-Zour потужністю 615 тис. барелів на добу наразі запустив лише одну з трьох установок дистиляції сирої нафти, а дві інших планує запустити наступного року.