Частка російського концерну Lukoil в нафтопереробних заводах країн Європейського союзу під тиском санкцій зменшилася, проте мережі автозаправних станцій Lukoil та Gazprom в ЄС продовжують збільшуватися. Про це йдеться в статті «Лукойл» і компанія: що відбувається з російськими активами в Європі».

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну російський Lukoil був змушений продати свій НПЗ  в Італії, проте зберігає заводи в Болгарії та Румунії. Минулого року Litasco S.A., 100% дочірнє товариство групи «Лукойл», продала НПЗ ISAB на острові Сицилія потужністю 16 млн тонн на рік кіпрській G.O.I. ENERGY. 

Можна констатувати, що заборона ЄС на імпорт російської нафти підштовхує компанії з РФ продавати свої нафтопереробні активи в Європі, проте на роздрібному ринку нафтопродуктів російські компанії тиску не відчувають.

Згідно з інформацією на сайті «Lukoil», її мережа АЗС на Сицилії в Італії налічує 35 заправок, в Болгарії – 220 АЗС, в Румунії – близько 315 АЗС, в Молдові – понад 100 АЗС, в Бельгії, Нідерландах та Люксембурзі – сумарно 235 АЗС.

Окрім того, російська компанія має АЗС в Греції, Сербії, Хорватії Македонії та Чорногорії. Загалом у «Лукойла»  понад 830 АЗС на Балканах.

Причому за осанні три роки компанія не вийшла з жодного роздрібного ринку в країнах Європейського Союзу.

Тим часом в Сербії, яка є кандидатом в члени ЄС, російська Газпром нефть володіє мажоритарним пакетом компанії NIS. Вона управляє НПЗ в Панчево та мережею заправних станцій, частина з яких працює під брендом Gazprom. І в 2023 році російська компанія продовжувала збільшувати свою мережу.

Джерело: НафтоРинок