Наприкінці березня цього року росія відновила масовані атаки на українську енергетичну інфраструктуру – руйнівний удар було завдано тепловим та гідроелектростанціям, мережевим обʼєктам оператора системи передачу «Укренерго». Тому навіть навесні, у період низького споживання та нарощування генерації з ВДЕ, у деякі години може виникати дефіцит. Видання ExPro проаналізувало, як після останніх ударів бізнес змінив (або не змінив) підходи до споживання електроенергії та як ведеться з цього приводу комунікація.

Нафтопродукти

Українські мережі АЗС вже давно не пасуть задніх у своїй енергоефективності та допомогою енергетикам.

Автозаправні станції мережі UPG перейшли в режим мінімального споживання електроенергії, «прикрутивши» зовнішнє освітлення.

«Щоб допомогти енергетичній системі країни витримати, ми переходимо в режим мінімального споживання електроенергії. І саме тому наші АЗК стануть менш яскравими зовні, але такими ж затишними та комфортними всередині. На випадок блекаутів наша мережа забезпечена дизельними генераторами. Тож, якою б густою не була темрява, у нас завжди є світло для тебе», - повідомляють в компанії.

В UKRNAFTA теж допомагають енергетикам – на АЗС зменшують споживання електроенергії на автозаправних комплексах з 17.00 до 7.00.

«Зокрема, буде зменшено зовнішнє та внутрішнє освітлення. Також у вечірні години, коли споживання в енергосистемі найвище, буде мінімізовано роботу холодильного та іншого енергоємного обладнання. Закликаємо бізнес приєднуватися, щоб разом допомогти енергетичній системі та уникнути можливих планових відключень», - кажуть в «Укрнафті».

ОККО та KLO вже давно працюють над «сонячними» рішеннями – СЕС на дахах АЗС дозволяють мережам економити електроенергію. В ОККО дахові СЕС працюють вже на 140-ти АЗК мережі, а в KLO завдяки енергії з сонця економлять щорічно близько 1 млн грн.

До речі, в «Галнафтогаз» активно працюють і над іншими важливими для енергоринку рішеннями. Концерн проводить проєктування установки зі зберігання енергії потужністю 20 МВт, у співпраці з компанією Iknet, повідомляв Олекса Коненко під час онлайн-заходу «Установки зберігання енергії в енергосистемі України. Стан та перспективи розвитку».

Водночас, у публічному просторі ні ОККО, ні KLO не оголошували про заходи економії електроенергії на АЗК після обстрілів рф та звернень енергетиків. Також, про енергоощадливість мовчать і у WOG, SOCAR, Amic та БРСМ.

У ОККО, «Укрнафті» та WOG не забули про багатостраждальний Харків – мережі виділили десятки тисяч літрів пального на критичну інфраструктуру міста.

ТРЦ та магазини

Торгово-розважальні центри є значними споживачами електроенергії у містах, тому повинні бути драйверами для енергоощадливості. На жаль, на офіційних сторінках таких київських ТРЦ як Gulliver, River Mall, Ocean Plaza, ЦУМ, Lavina Mall, Respublika Park за останні кілька тижнів немає жодного повідомлення щодо заходів з економії електроенергії.

Один із небагатьох київських ТРЦ, Retroville, підтримав ініціативу з економії електроенергії та зменшив освітлення у магазинах. 

«Сьогодні і надалі — вітрини і вивіски наших магазинів частково не світяться, а освітлення в магазинах працює в економному режимі», - повідомили в ТРЦ.

Деякі магазини роздрібної торгівлі також працюють над своєї енергоощадливістю. Наприклад, українська мережа «Люксоптика» йде назустріч енергозбереженню.

«Люксоптика робить крок назустріч збереженню електроенергії! З сьогоднішнього дня, ми вимикаємо вивіски наших магазинів у вечірній час. Це наша свідома позиція, щоб допомогти зберегти енергоресурси для потреб країни», - кажуть в компанії.

В «Люксоптиці» «енергоощадливу естафету» передали компаніям Comfy, Новій пошті, Rozetka та Київстар. Проте у їх офіційних соцмережах жодного відгуку на ініціативу.

Хоча, до речі, в Новій Пошті працюють над власною генерацією, що є крутим рішенням для української енергосистеми – створено «Нова Енерджи», яка буде займатися генерацією енергії на регулярній основі, включаючи електрику, генеровану сонцем та газом. Та бізнесмени очікують, що нові потужності будуть швидко зведені, за умови що держава навмисно цьому не заважатиме.

Також, мало комунікації на цю тему від великих мереж продуктових магазинів, хоча користувачі у FaceBook публікують фото з супермаркетів зі злегка приглушеним освітленням.

Можливо, деякі з компаній і впровадили нові енергоощадливі рішення, але про це не не повідомляють у соцмережах та на веб-сайтах.

Повну версію статті читайте на сайті ExPro.

Джерело: ExPro