Європа намагається збільшити запаси дизельного пального, оскільки наближається заборона на імпорт нафтопродуктів з РФ, яка набуде чинності 5 лютого. Тим часом серед трейдерів зростає занепокоєння і невизначеність щодо поставок, повідомляють аналітики Rystad Energy.

Європа готується до нових санкцій, збільшуючи обсяги імпорту ДП з альтернативних напрямків протягом останніх місяців. Однак, здається, їх недостатньо для задоволення поточного попиту.

Імпорт дизельного палива/компонентів з Росії до Європи знизився з 800 тис. барелів на добу до війни до 450 тис. барелів на добу у вересні. Прада, у жовтні та листопаді імпорт зросте до в середньому 600 тис. барелів на добу.

Водночас поставки ДП з інших регіонів світу подвоїлися, збільшившись з 600 тис. барелів на добу в січні до 1,2 млн барелів на добу в жовтні, причому 60% надходило з Близького Сходу та Азії.

Вересень і жовтень є традиційно часом високого попиту на дизельне паливо в Європі, за яким слідує падіння, але в лютому споживання цього продукту знову зростає. Протягом року обсяги споживання традиційно зростають на 1 млн барелів на добу, і для задоволення пікового попиту необхідний імпорт. 

Однак зараз Європа опинилася в скрутному становищі, оскільки має обмежені можливості імпорту і з технічних причин не здатна значно збільшити обсяги виготовлення ДП. 

Щоб виготовляти додатково 500 тис. барелів на добу дизельного палива, НПЗ мають збільшити обсяги переробки нафти приблизно на 1 млн барелів на добу, що є недосяжною метою для Європи, стверджують аналітики Rystad Energy. Вони додають, що Європа має готуватися до підвищення цін на дизпальне, адже легкого вирішення проблеми поставок після набуття чинності заборони на імпорт з РФ немає.

Будь-які зміни цін на ДП в Європі в майбутньому можливі лише через скорочення попиту, оскільки пропозиція залишатиметься обмеженою. Загалом, висока  вартість ДП залишиться ключовим фактором інфляції в усіх секторах економіки.