В ніч з суботи на неділю на терміналі компанії «Новатек» в порту Усть-Луга в Ленінградській області РФ сталася пожежа. Згідно з даними ЗМІ, термінал атакували безпілотниками.  

«Постраждалих унаслідок пожежі на терміналі компанії «Новатек» у порту Усть-Луга немає. Проведено евакуацію персоналу», – написав у своєму Телеграм-каналі губернатор Ленінградській області Олександр Дрозденко близько першої ночі.

Приблизно через сім годин він повідомив, що рятувальникам вдалося локалізувати пожежу, а її рівень було знижено до другого.

Згідно з даними українських ЗМІ, атака на термінал «Новатека» була спецоперацією Служби безпеки України.

Російська видання «Фонтанка» повідомило, що ніч на 21 січня порт Усть-Луга зазнав нападу двох безпілотників. В результаті атако було пошкоджено велике газосховище. «Атакований був хімічний завод «Новатек». Вибухнув один із газових резервуарів», – написала «Фонтанка».

За даними видання, На момент атаки в порту Усть-Луга на рейді стояли судна: CLEAROCEAN APOLLON (прапор Ліберії) дедвейтом 116 тис. тонн, що мав прямувати в напрямку Флессінгена (Нідерланди), NS CHAMPION (прапор Росії) дедвейтом 110 тис. тонн, що прибув зі Стамбула (Туреччина), NS POINT (прапор Габону) дедвейтом 40 тис. тонн, що прибув з Кабо-Верде, а також ECO ETHEREAL (прапор Ліберії) дедвейтом 26,7 тис. тонн з відправленням в Антверпен (Бельгія). Повідомлень про їхні пошкодження не надходило. «Фонтанка» написала, що танкери після вибуху евакуювали з порту буксирами.

Пізніше в неділю «Новатек» повідомила про зупинку технологічного процесу на об’єктів в Усть-Лузі. 

Комплекс із фракціонування і перевалки стабільного газового конденсату в порту Усть-Луга переробляє стабільний газовий конденсат на легку і важку нафту, гас, дизельну фракцію і мазут, а готова продукція експортується морським транспортом. Комплекс також дає змогу перевалювати стабільний газовий конденсат для його постачання на експорт.

За даними російського «Интерфаксу», у 2022 році комплекс переробив 6,9 млн т стабільного газового конденсату і виробив 6,8 млн т товарної продукції, зокрема 4,2 млн т легкої та важкої нафти, 1,05 млн т гасу, 1,5 млн т дизельної фракції та мазуту, а також 78 тис. т LPG.

Нещодавно  повідомлялося, що Росія збільшила експорт LPG з Усть-Луги в 2023 р. приблизно на 25%.