Хоча ціни на дизельне пальне впали після різкого стрибка в березні, через низку факторів вони залишаються на високому рівні. Зокрема, подальшому падінню цін першкоджають рекордно низькі запаси та відносно високий попит. А взимку, коли набере чинності заборона на імпорт російської нафти та нафтопродуктів до ЄС, можна очікувати на новий стрибок цін, пише S&P Global Platts.

Ціни на дизельне пальне впали приблизно на 25% з рекордного рівня, який був зафіксований 8 березня. За даними S&P Global Platts на 18 серпня, вартість ДП з низьким вмістом сірки (ULSD 10ppm) в Північно-Західній Європі (FOB ARA) становила $1079,75/т, тоді як в березні сягала піку - $1466,5/т. Втім, нинішня ціна все одно значно вища, ніж на початку року, до російського вторгнення в Україну (тоді ДП коштувало $686/т).

Є вагомі підстави вважати, що високі ціни збережуться і надалі, вважають в Platts. Запаси дизельного палива в Європі, які найлегше відстежувати в нафтопереробному центрі Амстердам-Роттердам-Антверпен, знаходяться на історичному мінімумі та на найнижчому середньомісячному рівні за понад десять років. 

Запаси в інших частинах світу також сильно вичерпані, в тому числі в основних хабах в США та Сінгапурі. Platts Analytics попереджає, що запаси не зростають достатньо швидко напередодні збору врожаю та опалювального сезону.

Очікується, що експорт російського дизеля до Європи скоротиться, оскільки в лютому 2023 року набудуть чинності заборона ЄС щодо імпорту російських нафтопродуктів.

Деякі аналітики скептично ставляться до санкцій, вважаючи, що російське пальне можуть змішувати з іншим та завозити до ЄС. Однак санкції ЄС також вдарять по ринку страхування судноплавства, тож після буде невизначеність щодо доступності танкерів.

Премія на ДП у порівнянні з ціною бензину в середньому становила $20/бар. протягом літніх місяців, що значно перевищує історичний рівень. Зазвичай літо - це сезон пікового попиту на бензин.

Високі ціни на ДП в Європі відкрили арбітраж на поставки зі сходу від Суецького каналу. Згідно з даними S&P Global Commodity Insights, у липні до Європи зі східного напрямку прибуло близько 1,093 млн т ДП, причому більшість - у другій половині місяця. В серпні, як очікується, поставки зі Сходу становитимуть приблизно 1,434 млн т, що на 31% більше, ніж в попередньому місяці.

Схожі новини