До молдовського порту Джурджулешти на Дунаї, де розташовані термінали з перевантаження насипних та наливних вантажів, в тому числі нафтопродуктів, вільно заходять танкери з російських портів.
Зокрема з 13 вересня 2023 р. в акваторії Джурджулешти знаходиться танкер Gen. Polad Hashimov, який 6 вересня за даними трекінгового сервісу Marinetraffic вийшов з порту Таганрог. За останні два місяці судно не виходило за межі Азовського та Чорного моря: рф – порт Кавказ (п’ятий за обсягами експорту порт в рф), Таганрог (у 2021 р. 994 тис. т експорту нафтопродуктів), Ростов-на-Дону (має власний причал Новошахтінський НПЗ), Туреччина – Самсун (п'ятий за обсягами порт перевалки російського ДП в 2023 році).
Молдова не э членом Євросоюзу, отже не має виконувати санкції про заборону приймання нафти та нафтопродуктів з росії. Молдова подала заявку на членство в ЄС лише 3 березня 2022 року, через тиждень після масштабного вторгнення російських військ до України.
За даними НафтоРинку, з Молдови на територію України тільки в серпні надійшло 4,5% всього обсягу дизпального та 11,7% бензину.
«Українські компанії через посередників продовжують фінансувати російський тероризм, купуючи російські нафтопродукти, або пальне невизначеного походження без документів про виробництво, або з підробленими документами. На жаль, маємо констатувати, що на 19-й місяць війни з росією в нас є компанії, які задля власного прибутку платять вбивцям українців за нафтопродукти», - заявив аналітик НафтоРинку Олександр Сіренко.
За його словами, впроваджені Урядом України в травні 2023 р. додаткові перевірки походження пального недостатні, імпортери адаптуються під вимоги та продовжують везти російське дизпальне морським шляхом через Туреччину, Румунію та Молдову, а скраплений газ залізницею та автотранспортом з Латвії та Польщі. «Останні дослідження НафтоРинку показують, що російське пальне не зникло, а лише зменшилось в обсягах на ринку України», - констатує Сіренко.
Нагадаємо, в дослідженні морських поставок пального до Туреччини за липень, НафтоРинок зафіксував черговий рекорд поставок дизпального з росії в турецькі порти: 1,39 млн т (в порівнянні з 0,5 млн т в липні 2022 р.).