20 липня, 2023, 13:30

Коаліція «Ми продовжуємо зміни - демократична Болгарія» подала на розгляд парламенту проєкт рішення, згідно з яким порт Розенець біля Бургаса, який зараз в концесії у «Лукойла», повертається під контроль болгарської держави. Про це повідомляє болгарська новинна агенція Novinite. 

Зараз порт, розташований на південь від Бургаса, знаходиться під контролем «Лукойла», однак депутати вважають, що концесію було безпідставно продовжено ще на 24 роки в жовтні минулого року. Це зробив тимчасовий уряд, призначений президентом Руменом Радевим, який відомий своїми проросійськими заявами. Радев раніше публічно ставив під сумнів суверенітет та територіальну цілісність України.

Проєкт був представлений 19 липня співголовами двох партій коаліції – Кирилом Петковим та Атанасом Атанасовим. «Сьогодні вранці ми подаємо пропозицію про повернення контролю болгарської держави над портом Розенець. Наша пропозиція – припинити концесію порту Розенець, яка була безпідставно продовжена тимчасовим урядом на 24 роки, – заявив Кирил Петков у кулуарах парламенту. – Ми вважаємо, що контроль над цим портом є ключовим для болгарської держави і, в принципі, всі ключові інфраструктурні об’єкти повинні бути під контролем Болгарії. Особливо ті, що розташовані вздовж кордону».

Петков додав, що в минулому завжди були сумніви щодо контролю над цим портом. «Наша стратегічна мета – увійти до Шенгену, і це великий, чіткий крок у цьому напрямку», – сказав він. Як відомо, Болгарія хотіла б увійти до Шенгенської зони цього року.

За словами Петкова, управляти портом може міністерство транспорту, а держава замість концесійних платежів буде отримувати дохід від експлуатації об’єкту. Він зазначив, що цей крок також відповідає політиці санкцій ЄС проти Росії через її військову агресію щодо України. 

Атанас Атанасов був ще більш відвертим: «Ми роками говорили про те, що болгарська держава повинна відновити контроль над портом Розенець, і тепер, коли Росія оголосила Болгарію ворожою країною у війні, яку вона веде в Україні, ми вживаємо заходів, щоб обмежити можливості для Росії використовувати болгарську інфраструктуру, яка буде постачати кошти до Росії». 

За словами Атанасова, оскільки болгарська держава не має контролю над цим портом, через нього проходить контрабанда. «Тобто велика частина або певна частина нафти, яка імпортується, не декларується болгарській державі, і доходи, які отримують концесіонери, йдуть на підтримку Росії у війні».

В проєкті передбачено, що в разі схвалення парламентом цього документу порт протягом тижня має перейти у власність держави, а «Лукойл» зможе користуватися ним на платній основі, а не як концесіонер.


 

Схожі новини