В міністерстві енергетики закликають учасників ринку попри небезпеку обстрілів створювати запаси нафтопродуктів, які на період війни можна зберігати навіть на АЗС за умови окремого обліку. Про це йдеться в повідомленні міністерства, опублікованого за підсумками круглого столу «Законодавчі пропозиції щодо формування мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів в Україні».

У центрі уваги був законопроєкт № 9024 та доопрацьовані пропозиції в окремій редакції, що визначає основні правові, організаційні та фінансово-економічні засади створення і функціонування в Україні системи мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів (МЗНН). Його мета – забезпечити внутрішній попит населення та суб’єктів господарювання у споживанні нафти та нафтопродуктів у разі виникнення кризової ситуації на ринку нафти та нафтопродуктів. 

Кабмін закликає створювати запаси попри небезпеку обстрілів з території РФ. За даними НафтоРинку, у 2022 р. російські терористи обстріляли більше 20 нафтобаз в Україні, у 2023 р. – мінімум чотири.

Згідно з проєктом закону, оператори ринку створюють та зберігають МЗНН на власних потужностях, а також надають суб’єктам ринку послуги з резервування і зберігання мінімальних запасів за договорами (тікетс-угодами). Суб'єкти ринку своєю чергою:

• створюють МЗНН на власних потужностях,
• зберігають МЗНН на потужностях відповідальних зберігачів,
• виконують вимоги зі створення МЗНН шляхом укладання договорів (тікетс-угодами) з Операторами,
• оформлюють банківську гарантію для фінансового забезпечення виконання зобов’язань у розмірі 25% ринкової вартості створених відповідно до вимог закону МЗНН.

Учасники ринку мають щороку спрямовувати 3% (накопичувально) від введеного в обіг обсягу нафти та/або нафтопродуктів, але не менше 2 тис. тонн – для імпортерів та 50 тис. тонн – для виробників. Запаси формуються з тих товарних позицій, які вводяться в обіг (для LPG – або в LPG, або в бензинах з коефіцієнтом 0,8). Вони працюють за умови достатнього розміру сформованого обсягу МЗНН та банківської гарантії з достатнім розміром залишку фінансового забезпечення.

На період війни суб'єкти ринку можуть зберігати МЗНН на АЗС разом з комерційними запасами за умови окремого обліку та за кордоном у режимі митного складу, зазначається в повідомленні міненерго.

«Створення мінімальних запасів нафти і нафтопродуктів – ще одна відповідь на виклик, який поставила перед країною війна. Сьогодні у разі припинення надходжень нафти і нафтопродуктів потребу в них країна зможе задовольняти протягом не більш як 10-30 днів за рахунок власного видобутку та наявних запасів. Цього критично мало, враховуючи усю підступність ворога, з яким ми маємо справу, не можна виключати ризику чергової спроби позбавити нас палива», – зазначив заступник міністра енергетики України Микола Колісник. 

За його словами, створення запасів нафтопродуктів - важливий елемент енергетичної незалежності країни, адже передбачає формування мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів в обсязі до 90 днів середньодобового чистого імпорту або 61 дня середньодобового внутрішнього споживання на випадок виникнення непередбачуваних ситуацій. 

«Дуже важливо, що законопроєкт не має репресивного характеру. Він не передбачає штрафних санкцій та перевірок. Якщо суб’єкт припустився технічної помилки, працює принцип самостійного повідомлення, і він може її виправити. Єдина відповідальність, передбачена за недотримання та зловживання. У такому випадку банківська гарантія буде списана на казначейський рахунок. Це європейський підхід», – додав Микола Колісник.