Комітет ВР з питань енергетики закликав країни Балтії обмежити або повністю заборонити імпорт російського скрапленого нафтового газу (СНГ), увівши санкції на національному рівні, а також лобіювати запровадження ембарго на рівні ЄС. Про це йдеться у зверненні українських депутатів до парламентарів Латвії, Литви та Естонії від 10 березня, копію якого має в своєму розпорядженні НафтоРинок. 

Члени комітету ВР з питань енергетики закликали країни Балтії відмовитися від імпорту LPG російського та білоруського походження, запровадивши пряме ембарго або за рахунок фіскальних інструментів, які зроблять закупівлі російського товару економічно непривабливими. “Це, звісно, вимагатиме посилення контролю над паливними ринками щодо розкриття та верифікації походження СНГ-продуктів, аби уникнути обходу санкцій шляхом маскування російського палива під маркою інших країн або із грифом «невизначене походження»”, – йдеться в листі. 

Українські депутати очікують, що країни Балтії візьмуть на себе лідерство у відстоюванні заборони на імпорт російського LPG до країн Європейського Союзу. “Діями в цьому напрямку могли б стати накладення заборон на імпорт на національному рівні і, що важливо, лобіювання такої заборони в ЄС”, – зазначили парламентарі.

Як зазначається у зверненні, російські експортери минулого року збільшили продажі скрапленого газу до країн Балтії приблизно вдвічі: з 159 тис. тонн у 2021 році до 331 тис. тонн у 2022-му. Зокрема, продажі російського СНГ до Латвії зросли на 77%, до 232 тис. тонн, поставки до Литви злетіли у 8,5 разів, до 72 тис. тонн, а продажі до Естонії зросли на 42%, до 27 тис. тонн. “Це створює не тільки канал для фінансування Росії своєї військової спроможності через продаж скрапленого нафтового газу в країни Балтії, але й посилює важелі впливу Кремля на європейські паливні ринки”, – йдеться у листі. 

Водночас Україна імпортувала у 2022 році 86 тис. тонн СНГ російського та білоруського походження, що на 90%, менше, ніж у 2021 році (832 тис. тонн). Крім того, після повномасштабного вторгнення імпорт в Україну зрідженого газу російського та білоруського походження впав на 99,8% у річному вимірі. Тим часом імпорт LPG з Естонії, Латвії та Литви зріс на 51,2 тис. тонн, зазначено у зверненні.