Якщо Європа серйозно налаштована припинити імпорт російської сирої нафти та нафтопродуктів до початку наступного року, їй доведеться збільшити імпорт дизпального з Азії, а точніше - з Китаю.

Як відомо, Європейський Союз вирішив припинити морський імпорт російської нафти в грудні цього року, а нафтопродуктів - на два місяці пізніше. Проблема полягає в тому, що на світовому ринку не вистачає дизельного пального, щоб компенсувати нестачу в Європі. За 6 місяців війни вона досі не змогла зменшити свою залежність від поставок російського ДП.

Експорт дизельного палива морем з РФ до Європи у серпні становив 543 тис. барелів на добу, згідно з даними Kpler. Це фактично перевищує рівень серпня 2021 року, коли було ввезено 520 тис. барелів на добу.

Увесь час після 24 лютого поставки російського ДП до Європи залишалися більш-менш стабільними, на рівні, який був до вторгнення. При цьому показник серпня фактично був найнижчим, а квітня - 681 тис. барелів на добу – найвищим.

Європа намагається купувати більше дизельного палива в азіатських нафтопереробних заводів, показують дані Kpler. У серпні морський імпорт з цього напрямку становив 365 тис. барелів на добу - найбільше з березня.

Якщо Європа все спробує отримати ще більше ДП з Азії, це, ймовірно, підвищить маржу переробки для місцевих НПЗ тв в підсумку підштовхне зростання інфляції. 

Відмовитися від сирої нафти Європі буде легше, адже її можна завозити з Близького Сходу, Африки та Америки. Водночас Росія може відправляти більше нафти покупцям в Азії, особливо Китаю та Індії.

Однак вирішити проблему поставок ДП до Європи буде складніше. Росія в разі втрати європейського ринку може експортувати більше дизельного пального в країни за межами Європи, особливо до Африки. Але щоб забезпечити Європу, потрібно збільшити пропозицію дизельного палива на світовому ринку, і тут допомогти міг би  Китай.

Китайський експорт нафтопродуктів різко впав цього року, оскільки Пекін скоротив експортні квоти з різних причин. Експорт ДП з Піднебесної впав у 2022 році до 360 тис. т у липні, або 87 тис. барелів на добу, свідчать офіційні дані китайської митниці.

За перші вісім місяців року експорт дизельного палива в середньому становив 85,9 тис. барелів на добу, тоді як в 2021 році - в середньому 315 тис. барелів на добу. Зниження експорту ДП з Піднебесної почалося в серпні минулого року після того як обсяги досягли піку - 680 тис. барелів на добу - у березні 2021 року. 

Якщо експорт дизельного пального з Китаю зросте приблизно до 500 тис. барелів на добу, що цілком відповідає потенціалу країни, це зменшить тиск на світовий ринок ДП. Водночас Пекін отримував би фінансову вигоду, купуючи дешеву російську нафту та експортуючи ДП. На додаток цим Китай також допоміг би уникнути світової рецесії, в якій він не зацікавлений, адже експортує свої товари переважно до західних країн.