У 2022 році Україна купила у Болгарії величезні обсяги палива, виготовленого з російської нафти, повідомляє EURACTIV з посиланням на дані, отримані від болгарського уряду.

З січня по листопад 2022 року Болгарія експортувала в Україну нафтопродуктів на €700 млн, а за підсумками року ця сума, ймовірно, перевищить €825 млн, повідомив Болгарський національний інститут статистики у відповідь на запит EURACTIV Bulgaria.  Порівняно з довоєнним періодом це 1000-кратне збільшення, оскільки в 2021 році Болгарія експортувала в Україну палива лише на €750 тис. Нинішній масштаб експорту болгарської нафти в Україну настільки великий, що відповідає приблизно 1% розміру всієї болгарської економіки.

Болгарія в основному постачає в Україну газойль, на який припадає понад 90% поставок. Він використовується у важкій промисловості, для живлення генераторів, а також у сільському господарстві та судноплавстві.

Зростання поставок болгарських нафтопродуктів в Україну почалося в травні, коли було експортовано продукції на €40 млн, а у червні поставки сягнули €105 млн. Пік експорту палива з Болгарії в Україну припав на листопад 2022 року, коли було експортовано нафтопродуктів на €130 млн.

Виробником газойлю в Болгарії є єдиний в країні нафтопереробний завод, розташований у портовому місті Бургас, що належить російській нафтовій компанії «Лукойл». Завод досі переробляє переважно російську нафту, що імпортується танкерами через Чорне море. Як відомо, Болгарія - єдина країна ЄС, якій, попри санкції, дозволено морський імпорт російської нафти. Болгарія має такий дозвіл до кінця 2024 року.

13 січня парламент Болгарії ухвалив закон, який дозволяє експортувати паливо, вироблене з російської нафти, лише в Україну. Однак у законі є лазівка, яка дозволяє торгувати пальним, виробленим з російської нафти, з іншими країнами за межами ЄС.

Нагадаємо, в грудні Болгарія заборонила бургаському НПЗ ЛУКОЙЛа експорт пального, виробленого з російської нафти.

#nonrussianorigin
#nonbelarusianorigin

 

Схожі новини