Казахстан може зіткнутися з дефіцитом автобензину А-92 під час ремонту на Атирауському НПЗ у жовтні через перетікання палива в сусідні країни, сказали Reuters чотири джерела в галузі.
Виробництво моторного палива в країні знизиться із зупинкою Атирауського НПЗ на заході Казахстану на плановий ремонт із 1 до 25 жовтня, що загрожує нестачею А-92 в другій половині місяця, кажуть учасники ринку.
Глава Міненерго Алмасадам Саткалієв сказав у середу журналістам, що поточних запасів бензину в країні вистачить на 22 дні, дизпалива — більш як на 35 днів, але не виключив проблем, пов'язаних із перетіканням нафтопродуктів у сусідні країни.
«Ми спостерігаємо істотний тренд із нелегальними перетоками нашої продукції через кордон, пов'язаний з істотною різницею між цінами на внутрішнього ринку та цінами в сусідніх державах, і ми бачимо цей ризик, який суттєво впливатиме на можливість стабільного забезпечення внутрішнього ринку», — сказав міністр енергетики.
Саткалієв уточнив, що різкого підвищення цін на пальне, які в Казахстані регулюються державою, не планується.
Атирауський НПЗ накопичить достатні запаси пального на час ремонту, повідомила прес-служба Казмунайгазу. «З метою підтримки стабільної ситуації на внутрішньому ринку... на Атирауському НПЗ формується достатній обсяг запасу за всією лінійкою нафтопродуктів, які будуть рівномірно відвантажуватися на внутрішній ринок», — йдеться в письмовій відповіді КМГ Reuters.
Учасники ринку зі свого боку вважають, що наявних запасів палива не вистачить до завершення профілактики на Атирауському НПЗ, а компенсувати нестачу за рахунок імпорту не вийде через високі ціни.
«Дефіцит буде: імпорт непрохідний (за ціною), запасів мало», — сказали джерело в торговельній компанії. Інше галузеве джерело вважає, що бензину А-92 може вистачити за умови зупинення перетікання палива в сусідні країни.
Раніше у вересні перший заступник прем'єр-міністра Казахстану Роман Скляр повідомив про істотне збільшення «споживання бензину А-92, А-95 і дизельного пального в південних регіонах країни» і необхідність посилення контролю за вивезенням моторного палива на прикордонних переходах.
За оцінкою учасників ринку, середня ціна на А-92 в Казахстані становить близько 202 тенге за літр, толі як в Киргизії — 384 тенге за літр, в Узбекистані — 454 тенге за літр, в Таджикистані — 472 тенге за літр, а в Росії — 275 тенге за літр.
За даними експедиторів, Киргизія за вісім місяців поточного року скоротила імпорт російського бензину приблизно на 48 тис. тонн, у зв'язку з чим трейдери очікують компенсації імпорту за допомогою нелегальних поставок палива з Казахстану.
Згідно з індикативним планом виробництва, випуск А-92 у жовтні в Казахстані становитиме близько 350 тис. тонн, а очікуваний обсяг споживання — 370-380 тис. тонн, кажуть джерела. Тим часом запаси А-92 на нафтобазах становили минулого тижня близько 205 тис. тонн, що, за оцінкою учасників ринку, є мінімальним необхідним рівнем.
Цього тижня оптові ціни на бензин А-92 в Казахстані продовжили зростання, а відвантаження йшли за планом, повідомили трейдери. За їхніми даними, за останній тиждень партії А-92 на Павлодарському і Чимкентському НПЗ подорожчали на 5 тис. тенге за тонну, до 200-235 тис. тенге за тонну з ПДВ і акцизом.
У дрібному гурті продажі А-92 скоротилися, оскільки нафтобази почали утримувати обсяги через побоювання дефіциту, а ціни водночас зросли за тиждень у середньому на 8,2 тенге за літр, до 194,2 тенге за літр, повідомили учасники ринку.