14 вересня, 2023, 15:05

Скорочення видобутку нафти країнами ОПЕК+ на рівні понад 2,5 млн барелів на добу від початку 2023 року і дотепер компенсувалося збільшенням поставок від виробників, що не входять до альянсу, пише Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) у щомісячному звіті.

Рекордні обсяги видобутку у США та Бразилії забезпечили збільшення пропозиції на 1,9 млн бар./добу, в той час як Іран, який перебуває під санкціями, збільшив виробництво приблизно на 600 тис. бар./добу.

«Але починаючи з вересня зниження видобутку ОПЕК+ на чолі з Саудівською Аравією призведе до значного дефіциту пропозиції. Скасування скорочень на початку 2024 року змістить баланс у бік профіциту. Однак запаси нафти перебуватимуть на некомфортно низькому рівні, що збільшить ризик нового сплеску волатильності, який не буде ні в інтересах виробників, ні споживачів з огляду на крихку економічну ситуацію», – вважають аналітики МЕА.

За оцінкою МЕА, у серпні ціни на нафту були відносно спокійними, а волатильність була на низьких рівнях. Але вересневе рішення Саудівської Аравії та Росії продовжити скорочення на 1,3 млн бар./добу до кінця року спровокувало стрибок цін на нафту Brent вище $90 за барель – до 10-місячного максимуму. Нагадаємо, Саудівська Аравія добровільно скорочує видобуток на 1 млн бар./добу, а Росія – експорт на 300 тис. бар./добу до кінця. 

Ринок нафти і так був напруженим, а в серпні, за оцінкою МЕА, світові комерційні запаси різко впали – на 76,3 млн барелів.

Очікуване зростання світового попиту на нафту на 1,5 млн бар./добу у II півріччі 2023 року порівняно з I півріччям 2023 року призведе до того, що пропозицію відставатиме від попиту на 1,24 млн бар./добу, вважають аналітики.

За оцінкою МЕА, у III кварталі баланс світового ринку нафти ужу змістився у бік дефіциту, оскільки скорочення поставок збіглося з рекордно високим попитом. Так, у липні дефіцит становив 1,5 млн б/д, у серпні – 1,7 млн бар./добу, що є найвищим показником із 2021 року, коли було здійснено рекордне скорочення постачань ОПЕК+ через пандемію COVID-19. 

Водночас у І половині року пропозиція переважала попит. У I кварталі 2023 року, за оцінками МЕА, профіцит на ринку нафти становив 1,5 млн бар./добу, у II кв. – 80 тис. бар./добу.