Зростання світового попиту на нафту найближчим часом продовжиться і досягне піку на рівні приблизно 103 млн барелів на добу в середині 2030-х років, передбачає базовий сценарій Міжнародного енергетичного агентства (МЕА). При цьому на Китай, Індію та країни Південно-Східної Азії припадатиме понад 60% цього збільшення. 

До 2050 року скорочення споживання нафти країнами з розвинутою економікою переважить зростання в країнах, що розвиваються, і в підсумку світовий попит впаде до 102,1 млн барелів на добу, очікують в МЕА. 

«Продовжується зростання використання нафти в секторах авіації та судноплавства, як нафтохімічної сировини та палива для важких вантажівок, але з середини 2030-х років це компенсується зниженням використання нафти в інших секторах, особливо в секторі легкових автомобілів, будівництва та виробництва електроенергії», – заявили в МЕА.

Минулого року світовий попит на нафту становив 94,5 млн барелів на добу, опустившись з рекордного рівня - приблизно 100 млн барелів на добу - в 2019 році.

Як очікують в МЕА, в найближчій перспективі внаслідок санкцій Європи та США видобуток нафти в Росії скоротиться на 2 млн барелів на добу, а в довгостроковій перспективі залишиться значно нижчим, ніж очікувалося до війни в Україні. 

Найбільше зростання видобутку цього десятиліття припаде на США, країни Близького Сходу, Гайану та Бразилію, прогнозують в МЕА. ОПЕК продовжить збільшувати свої позиції на ринку. ЧАстка ОПЕК в структурі видобутку нафи в світі зросте з 35% у 2021 році до 36% у 2030 році та 43% у 2050 році, йдеться в доповіді МЕА під назвою World Energy Outlook.