23 березня, 2023, 13:40

Ставки на фрахт нафтових супертанкерів (VLCC) нещодавно перевищили $100 тис. на добу на тлі зростання поставок російської нафти з європейських портів до Азії, а також загального підвищення попиту на перевезення з боку Китаю, передає портал OilPrice.

Китайські нафтопереробники фрахтують все більше супертанкерів для доставки сирої нафти пізніше цього року, коли економіка відновиться. У той же час санкції проти Росії посилили попит на всі види суден, що перевозять сиру нафту, оскільки для доставки сировини в Китай та Індію треба більше суден, ніж для поставок до Європи. 

Якщо на доставку нафти з російських портів до Північної Європи треба було тиждень, то шлях до Азії займає до двох місяців.

На додаток до цього китайські нафтопереробники бронюють танкери для перевезення сирої нафти зі Сполучених Штатів, що ще більше тисне на ціни. Банки, брокери та судновласники кажуть, що оскільки ціни на нафту в США нижчі, ніж на Близькому Сході, наприкінці другого кварталу цього року до Китаю надійде більше американської сирої нафти. 

За словами аналітиків і судновласників, ставки на фрахт танкерів зростають і, як очікується, залишатимуться високими ще принаймні два роки.

«Танкери подорожують на більші відстані, і доступність суден дуже обмежена. Я думаю, що ставки залишаться високими протягом наступних двох років», – сказав The Wall Street Journal Ларс Барстад, виконавчий директор компанії Frontline, яка володіє та керує 22 супертанкерами та майже 50 меншими суднами типу Suezmax і Aframax.

Водночас в найближчі роки на ринок буде поставлено дуже невелику кількість нових нафтових танкерів. BIMCO, найбільша у світі міжнародна асоціація судноплавства, заявила на вебінарі в кінці лютого, що попит на перевезення сирої нафти в танкерах буде рости швидше, ніж пропозиція, як у 2023, так і в 2024 році.