Непрямі американо-іранські переговори наближаються до завершальної стадії. Вашингтон услід за Тегераном надав свої пропозиції на документ, який ЄС назвав «остаточним текстом» дорожньої карти щодо скасування санкцій США проти іранського експорту нафту, повідомляє Argus.
Адміністрація президента Джо Байдена вчора відповіла на пропозиції ЄС та Ірану, подані минулого тижня. Міністерство закордонних справ Ірану згодом повідомило, що Тегеран отримав і розгляне відповідь США та подасть свої коментарі ЄС, який виступає посередником між сторонами.
Пропозиція ЄС, здається, не є остаточною, оскільки і Іран, і США визначили проблеми, які необхідно вирішити шляхом додаткових переговорів, перш ніж можна буде відновити ядерну угоду 2015 року. В ЄС очікують, що США та Іран невдовзі відновлять прямі переговори.
Вашингтон та Іран притримуються оптимістичного тону після того, як ЄС представив свій проєкт наприкінці липня. Але спірні питання може бути важко вирішити, оскільки наразі є об’єктивні фактори, які ускладнюють або роблять неможливим повне відновлення угоди в її початковій формі. "Ми ще не досягли цього, і залишаються великі прогалини", - заявили в Білому домі.
За угодою 2015 року США розділили величезну кількість санкцій проти Ірану на “ядерні” та ”неядерні”, скасувавши лише перший пакет, спрямований на продажі нафти та здатність Ірану вести справи з іноземними банками та компаніями. Однак тоді були збережені санкції проти іранських фізичних осіб і компаній. В 2018-2020 роках США стерли відмінність між ядерним і неядерним пакетами санкцій.
За оцінками Argus, за останні три місяці Іран експортував близько 750 тис. бар./добу нафти. Відновлення ядерної угоди в її первісному вигляді могло б збільшити експорт нафти з країни приблизно на 1,3 млн барелів на добу протягом шести-дев’яти місяців після її реалізації.