Усі країни східної та центральної Європи до початку повномасштабного російсько-української війни залежали від поставок LPG з РФ, який транзитом проходив через Україну, Білорусь і Польщу. Після року війни майже всі країни регіону продовжують отримувати російський LPG, на який не поширюється ембарго ЄС, пише Argus.

До війни приблизно 20-30% чеського імпорту LPG припадало на російський газ, каже менеджер з розвитку бізнесу місцевого дистриб'ютора Primagas Якуб Росак. Primagas припинила закупівлі скрапленого газу з Росії в березні 2022 року. Це була єдина чеська компанія, яка публічно оголосила про бойкот. Близько 15-20% LPG на чеському ринку досі є російським, каже Росак.

Угорщина, за даними Центрального статистичного управління країни, в 2022 році купила 173 тис. тонн російського скрапленого газу, що становило понад третину імпорту. Угорщина за рахунок імпорту покриває 89% споживання LPG, що є найбільшим показником у регіоні. 

Словаччина має менший ринок скрапленого газу та нафтопереробний завод, який збільшує виробництво. В 2021 році країна купила 12,5 тис. тонн російського LPG, що становило 22% загального імпорту, а в 2022 році скоротила поставки з РФ до 9%.

НПЗ східної Європи не можуть забезпечити достатньо поставок LPG. Виробництво скрапленого газу чеським заводом Unipetrol в 2022 році скоротилося на 15% порівняно з попереднім роком, до 111 тис. тонн через зупинки на технічне обслуговування. Словацький НПЗ Slovnaft потужністю 124 тис. барелів на добу влітку минулого пройшов капітальний ремонт, але зміг задовольнив внутрішній попит на LPG в країні, кажуть в компанії. 

Виробництво скрапленого газу в Угорщині впало на 10%, до 97 тис. тонн після того, як у листопаді на його нафтопереробному заводі Szazhalombatta потужністю 161 тис. бар./добу виникли технічні проблеми.

Східноєвропейські компанії намагалися знайти продукт на заході. Чехія збільшила імпорт LPG з Німеччини залізницею на 25%, до 41 тис. т, тоді як Угорщина – майже на 50%, до 80 тис. т. Чеські покупці також привезли на 22% більше газу з Австрії, в основному з нафтопереробного заводу в Швехаті. Словаччина збільшила поставки LPG з Польщі на 60%, до 16 тис. т.