Зміни в світовій нафтопереробній галузі, ймовірно, продовжаться у 2023 році після паузи, що спостерігалася цього році, на тлі санкцій проти Росії, вважають аналітики Platts. 

Згідно з даними S&P Global Commodity Insights, нові нафтопереробні заводи запустяться на Близькому Сході та в Азії, а старі підприємства в Європі, США та інших розвинених економіках, ймовірно, будуть перетворені на заводи з випуску біопального.

Ця тенденція вже спостерігалася в 2020 і 2021 роках. Пандемія призвела до масового закриття та переобладнання НПЗ загальною потужністю близько 4 млн барелів на добу, розташованих переважно в  басейні Атлантичного океану, причому по обидва його боки.

«З запуском нових нафтопереробних заводів, включаючи мегакомплекси на Близькому Сході та в Азії, у 2023 році очікуються зміни в потоках торгівлі нафтою та нафтопродуктами», - сказав нафтовий аналітик S&P Global Расул Баруні. «Санкції щодо російського експорту нафтопродуктів і квоти на експорт в Китаю вплинуть на світові торгові потоки наступного року», - додав він.

Перша черга нового кувейтського нафтопереробного заводу Al Zour потужністю 615 тис. барелів на добу запрацювала в листопаді 2022 року, і він вже експортував свої перші партії нафтопродуктів, зокрема мазуту із низьким вмістом сірки та авіаційного палива. За запуском першого блоку НПЗ підуть другий і третій блоки, а наступного року він вийде на повну потужність, зазначив Баруні.

На Близькому Сході заплановано інші відкриття: НПЗ Jazan в Саудівській Аравії потужністю 400 тис. барелів на добу, НПЗ Кербала в Іраку потужністю 140 тис. барелів на добу та НПЗ Duqm в Омані потужністю 230 тис. барелів на добу. Разом вони збільшить обсяги переробки в регіоні до 9,3 млн барелів на добу. Як наслідок, у 2023 році експорт основних нафтопродуктів, включаючи бензин, газойль, авіапальне і мазут, зросте до 3,37 млн бар./добу, прогнозує S&P Global. 

Повноцінний запуск НПЗ Jazan в Саудівській Аравії потужністю 400 тис. барелів на добу, який поступово вводиться в експлуатацію з кінця 2021 року, дасть можливість збільшити експорт дизпального до Європи, замінюючи російські поставки.

Водночас аналітики припускають, що російське дизельне паливо експортуватиметься на Близький Схід, де його змішатимуть з нафтопродуктами місцевого виробництва, а потім продаватимуть до Європи.

«Однак це може вплинути на ціни на дизельне паливо на Близькому Сході та в Азії», – зазначив провідний нафтовий аналітик Refinitiv Ехсан Уль-Хак.

 

Схожі новини