Виробництво автомобільного бензину в Росії за період з 4 до 10 вересня впало на 6% відносно минулого тижня, до 785,3 тис. т., повідомляє російська газета «Коммерсант» з посиланням на урядові статистичні дані.

Минулого тижня російські НПЗ скоротили також виробництво дизельного пального – на 3%, до 1,6 млн т. 

На цьому тлі ціни на пальне в РФ продовжують зростати. За даними видання, гуртова вартість літнього дизельного палива на СПбМТСБ 13 вересня вперше в історії торгів перевищила 72 тис. руб. за тонну: котирування палива в європейській частині Росії зросли на 0,6%, до 72,15 тис. руб. за тонну. Вартість дизпалива безперервно зростає вже два тижні.

Така динаміка дедалі більше віддаляє нафтовиків від перспектив отримати демпферні виплати за підсумками вересня. Йдеться про субсидію, яка компенсує компаніям частину різниці між експортними цінами на пальне та індикативними внутрішніми цінами, які встановляє російський уряд. Індикативна ціна на бензин Аи-92 зараз становлять 56,9 тис. руб. за тонну, а на ДП – 53,85 тис. руб. за тонну.

Але якщо реальні ціни на російській біржі перевищують індикативні більш ніж на 10% на бензин і на 20% на дизпальне, що вже сталося у вересні, демпфер обнуляється. У серпні виплати за ним становили 185,9 млрд руб. З вересня розмір демпфера за рішенням уряду має бути скорочено вдвічі, це означає для нафтових компаній втрату майже 100 млрд руб. у вигляді субсидій. 

Наприкінці серпня в багатьох регіонах Росії почали повідомляти про дефіцит пального. Згідно з даними росЗМІ, з дефіцитом стикнулися АЗС і вантажоперевізники в Криму, Астраханській, Рязанській, Новосибірській і Волгоградській областях, а також у Калмикії. 

Як повідомлялося, на АЗС в Криму – гострий дефіцит дизпального, представники російської окупаційної адміністрації заявили, що завозять запас ДП на чотири дні. 

Також повідомлялося про відсутність пального на АЗС в окупованій частині Запорізької області, в чому окупанти звинуватили власника компанії TES Сергія Бейма, якому вони передали АЗС українських операторів, зокрема понад 20 заправок AMIC.

Намагаючись зменшити продажі пального за кордон та приборкати зростання цін на внутрішньому ринку, російське міністерство енергетики збирається запровадити ліцензії на експорт нафтопродуктів, видавши дозволи тільки нафтопереробним заводам.