14 серпня, 2023, 15:30

Російським нафтовим компаніям поки не вдається збільшити нафтопереробку. За першу третину місяця на НПЗ було поставлено в середньому 765 тис. тонн на добу сировини, у липні трохи більше – 769 тис. тонн на добу, повідомляє російська газета «Коммерсант». 

В умовах зростання цін на нафту та послаблення рубля біржова вартість бензину та дизпального весь місяць тримається на рівні, за якої обнулюється демпфер – субсидія, яку отримують російські НПЗ за поставки палива на внутрішній ринок за зниженими цінами. У вересні розмір субсидії скоротиться вдвічі через зміну законодавства.

Передбачалося, що збереження високого рівня переробки дасть російським нафтовим компаніям можливість не знижувати видобуток нафти через оголошене скорочення експорту на 500 тис. барелів на добу в серпні. За даними Kpler, морський експорт нафти зберігається на рівні 3,1 млн бар./добу. Росія більше не публікує офіційних даних про видобуток нафти.

Біржова вартість бензину АИ-92 у серпні наблизилася до ціни відсікання, яка становить 62,59 тис. руб. за тонну. При перевищенні цього рівня у середньому протягом місяця НПЗ позбавлять виплат за демпфером. У деякі дні місяця вартість палива вже перевищувала цю межу, тому у разі, якщо ціни не впадуть, нафтові компанії стоять перед реальною загрозою втрати багатомільярдних виплат за демпфером за серпень.

Співрозмовники видання на ринку вважають такий розвиток подій ймовірним. Один із них припускає, що в другій половині серпня нафтовики нарощуватимуть переробку та постачання бензину на біржу, щоб знизити ціни.

Згідно з даними СПбМТСБ, 11 серпня вартість АИ-92 знизилася на 0,34%, до 62,24 тис. руб. за тонну. Вартість дизпалива знову встановила рекордне значення, подорожчавши на 1,7%, до 64,3 тис. руб. за тонну.