Росія у перші два місяці 2023 року обігнала Саудівську Аравію і стала найбільшим постачальником нафти до Китаю, передає Reuters з посиланням на дані китайського уряду.

Покупці з Китаю продовжують скуповували російську нафту, яка потрапила під санкції і прдається зі знижками. Згідно з даними Головного митного управління Китаю, у січні-лютому поставки сирої нафти з Росії становили 15,68 млн тонн, або 1,94 млн барелів на добу, що на 23,8% більше, ніж за аналогічний період 2022 року (1,57 млн бар./добу). 

Тим часом поставки нафти з Саудівської нафти до Китаю в січні-лютому становили 13,92 млн тонн, що еквівалентно 1,72 млн барелів на добу, знизившись з 1,81 млн барелів на добу в перші два місяці 2022 року.

За підсумками 2022 року Саудівська Аравія була найбільшим постачальником сирої нафти до Китаю в 2022 році, продавши 87,49 млн тонн (1,75 млн барелів на добу). Росія стала другим за величиною експортером, поставивши загалом 86,2 млн тонн.

Незалежні китайські нафтопереробники, багато з яких розташовані в провінції Шаньдун, продовжують активно купувати російську нафту.

Російська далекосхідна сира нафта ESPO, що надходила в лютому в порти Шаньдуна, продавалася в січні зі знижкою  у розмірі приблизно $8/т порівняно з ICE Brent. Ціни на ESPO цього року традиційно вищі, ніж на Urals, оскільки цей сорт експортується з російських терміналів в Азії, на узбережжі Тихого океану, у близькості до кінцевих споживачів з Китаю. Окрім того, ціни на ESPO зміцнилися на тлі зростання зацікавленості з боку приватних індійських нафтопереробників.

Тим часом державні компанії Sinopec і PetroChina у лютому відновили закупівлі Urals після короткої паузи в кінці 2022 року, напередодні набуття чинності ембарго ЄС на російську нафту. Китайські нафтопереробники, щоб не порушувати санкції Заходу, використовують для доставки та страхування російської сирої нафти трейдерів-посередників.