Російська влада запускає «бананову схему», щоб розв'язати проблему торгового дисбалансу з Індією, яка в рази збільшила закупівлі нафти в РФ після початку війни з Україною, пише The Moscow Times.

У січні з Індії в Росію вирушила перша партія бананів, повідомила у вівторок прес-служба Россільгоспнагляду. У відомстві наголосили, що рішення відкрити російський ринок для індійських бананів ухвалили після довгих переговорів, і обсяги поставок будуть нарощуватися.

«Наступну поставку заплановано до кінця лютого», — повідомили в Россільгоспнагляді, додавши, що в Росії немає обмежень на ввезення плодоовочевої продукції з Індії, а місцеві фермери також зацікавлені в експорті манго, ананасів, папайї та гуави.

Індія є найбільшим у світі виробником бананів: минулого року в країні, за даними ФАО, виростили 33 млн тонн цих фруктів. Росія ж — головний імпортер бананів у світі, на якого припадає п'ята частина всіх закупівель у світі.

Індійські банани замінять на російському ринку еквадорські: на початку лютого Россільгоспнагляд заборонив їхній імпорт. Рішення було ухвалено після того, як уряд Еквадору оголосив про передачу США радянської зброї для подальшого відправлення в Україну.

Банани мають залатати «дірку» в російсько-індійському торговельному балансі і, можливо, розв'язати проблему завислих в Індії рупій, обсяг яких, за даними Reuters, може сягати $39 млрд. Ідеться про гроші, якими індійські НПЗ оплачували російську нафту. Однак вивести рупії з Індії виявилося неможливо: це забороняє місцеве валютне регулювання. 

На піку — влітку 2023 року — Індія закуповувала понад 2 млн барелів російської нафти на добу. В січні 2024 року поставки скоротилися до 1,4 млн барелів на добу. Водночас 14 танкерів із нафтою сорту Sokol Індія відмовилася приймати у своїх портах після того, як США ввели додаткові санкції проти операторів танкерів, що перевозять російську сировину за ціною вище $60/бар.

Схожі новини