Російські компанії, включно з російсько-казахстанським «Казросгазом», знизили експорт скрапленого газу через морські порти на 34% в січні-серпні 2024 року порівняно з тим самим періодом минулого року. Про це повідомляє Reuters з посиланням на власні розрахунки, що ґрунтуються на даних джерел у галузі. 

За оцінкою трейдерів, зниження морського експорту LPG цього року припало здебільшого на балтійський порт Усть-Луга і чорноморський порт Тамань. Це забезпечило загальне зниження постачань продукту в січні-серпні 2024 року на 7,6%, до 2,239 млн тонн. Водночас відвантаження LPG через сухопутні прикордонні переходи зросли на 4,8% порівняно з аналогічним періодом минулого року. 

Трейдери вважають, що скорочення перевалки LPG через термінал в Усть-Лузі пов'язане з нестачею танкерів-газовозів, необхідних для вивезення палива з порту. Іншою причиною зниження експорту через порти стало припинення перевалки скрапленого газу через Тамань (з другого півріччя 2023-го) через загрозу атак на інфраструктуру терміналу. 

Серед виробників в січні-серпні найбільше скоротили експорт заводи «Сибура» (на 332 тис. тонн до січня-серпня 2023-го). Вони скоротили поставки в Усть-Лугу через дефіцит танкерів-газовозів, а також залізницею до Польщі. 

Тим часом Іркутська нафтова компанія (ІНК) збільшила експорт у січні-серпні 2024 року на 20,9% (або на 44 тис. тонн до січня-серпня 2023 року) на тлі зростання виробництва після запуску УКППГ на Марківському нафтогазоконденсатному родовищі на початку цього року. 

Згідно з розрахунками Reuters, на частку морських терміналів у січні-серпні 2024 року припало 22,7% (0,509 млн тонн) від загального обсягу експорту залізницею (2,239 млн тонн), на сухопутні прикордонні переходи — 77,3% (1,73 млн тонн). 

За даними джерел у галузі, відвантаження LPG залізницею на адресу портових станцій минулого місяця зросли на 9,4% (переважно через збільшення відвантажень в Усть-Лугу), на адресу сухопутних прикордонних переходів — на 5,8% до липня. 

В абсолютному вираженні залізничний експорт LPG з РФ до сусідніх країн через сухопутні термінали в серпні збільшився на 11 тис. тонн, до до 201 тис. тонн порівняно з липнем, за даними трейдерів. Основний приріст припав на Білорусь (+9,5 тис. тонн до липня), звідки надалі скраплений газ переправляють у Польщу та інші країни Східної Європи з огляду на зростання котирувань на білорусько-польському кордоні. 

За розрахунками Reuters, на Польщу в січні-серпні припало 38% від загального обсягу сухопутних відвантажень LPG з РФ, на Латвію — 12,2%, на Афганістан — 11,8%, Білорусь — 11,6%, Китай — 10,6%, Киргизстан — 4,9%. 

Залізничний експорт LPG з РФ у напрямку морських терміналів у серпні зріс на 5,5 тис. тонн, до 63 тис. тонн, переважно за рахунок збільшення поставок в Усть-Лугу. За даними трейдерів, «Сибур» у липні-серпні трохи наростив перевалку LPG через Усть-Лугу завдяки залученню нових танкерів-газовозів для відвантаження нафти з порту. 

Учасники ринку повідомили, що поставки LPG з РФ і Казахстану в напрямку поромної переправи в порту Кавказ з подальшим відвантаженням до болгарського порту Варна в серпні були відсутні, так само як і в червні-липні. 

Розрахунки Reuters, засновані на даних джерел, засвідчили, що на Усть-Лугу в січні-серпні припало 61,4% від загального обсягу залізничних постачань LPG із РФ у порти, на Темрюк — 29,1%, на порт Кавказ — 4,9%, на порт Керч (Крим) — 2,6%, на Кулеві (Грузія) — 2,0%.