Росія може отримати доступ до достатньої кількості танкерів, щоб безперешкодно транспортувати по світу більшу частину своєї нафти навіть після введення нових санкцій G7, розповіли Reuters представники галузі та уряду США.

Як відомо, країни Великої сімки домовилися обмежити ціни на російську нафту, запровадивши нові санкції щодо фінансування, страхування вантажів, ціна продажу яких перевищуватиме встановлений рівень. Однак ця ідея зіткнулися з обуренням не лише Росії, а й інших крупних експортерів, які побоювалися, що такий крок може паралізувати торгівлю в усьому світі.

Тепер ринок усвідомлює, що Росія може значною мірою обійти нові санкції, використовуючи власні танкери, а також судна з країн Азії чи Близького Сходу та страхуючи вантажі самотужки. Представник Міністерства фінансів США сказав, що РФ може бути здатною транспортувати 80-90% свого експорту нафти. У вересні Росія експортувала понад 7 млн барелів нафти на добу. 

В результаті лише від 1 до 2 барелів на добу російського експорту сирої нафти підпаде під дію цінових обмежень. Це може створити фінансові та технічні труднощі для Росії, але також позбавить світ 1-2% світових поставок нафти і може спричинити новий стрибок цін в той час, коли світовій економіці і так загрожує рецесія.

Ветерани галузі кажуть, що спочатку план щодо обмеження цін на російську нафту здавася дієвим, але зараз стає зрозуміло, що його вплив може бути набагато меншим. «Теоретично є достатньо великий тіньовий флот, щоб продовжити транспортувати російську сиру нафту після 5 грудня», - сказав Reuters Андреа Оліві, голова відділу мокрих перевезень Trafigura. «Багато з цих тіньових суден зможуть самострахуватися або бути застраховані російськими компаніями», - додав він.

Банк JP Morgan вважає, що Росія може майже повністю обійти заборону, використовуючи китайські, індійські та власні кораблі, середній вік яких становить майже два десятиліття, що відносно багато за стандартами судноплавства. В підсумку нові санкції призведуть до скорочення російського експорту в грудні лише на 600 тис. барелів на добу порівняно з вереснем, зазначили в банку.

В уряді США кажуть, що деякі транспортні компанії переміщуються в країни, де їх не зачеплять санкції G7, а танкери змінюють країни прописки. «Нафтотрейдерів, які займаються російською нафтою, більше немає в Швейцарії, Женеві чи Лондоні. Вони базуються на Близькому Сході», - зазначає Норберт Рукер з компанії Swiss Asset Manager Julius Baer. 

Схожі новини