Держкомпанія «Роснефть» розширила свій бізнес з фрахтування танкерів, щоб полегшити поставки нафти для своїх клієнтів на тлі загрозливих санкцій ЄС щодо страхування російських вантажів, повідомляє Reuters, посилаючись на дані своїх джерел.
Раніше «Роснефть», яка видобуває понад 40% російської нафти та є найбільшим її експортером в країні, продавала нафту в порту завантаження. Тобто покупець повинен був самостійно знайти танкери, оплатити фрахт і страхування вантажу. Однак з наближенням нових, більш жорстких санкцій Заходу, клієнти «Роснефти» просять компанію забезпечити доставку до кінцевого пункту призначення, взявши на себе витрати на страхування та фрахт, повідомили три джерела, знайомі з цим питанням. Багато покупців російської нафти не мають підрозділів, які займаються доставкою.
Після запровадження санкцій Заходу через військове вторгнення в Україну Росія збільшила експорт нафти до Азії, Африки та Південної Америки. Згідно з даними Refinitiv Eikon і розрахунками Reuters, морський експорт сирої нафти Urals в Азію зріс у шість разів протягом січня-вересня цього року порівняно з тим же періодом 2021 року.
Імпорт російської нафти до Індії за перші вісім місяців 2022 року зріс на 1252%, показують підрахунки Reuters з використанням даних Refinitiv Eikon. З травня по липень 2022 року Росія була головним постачальником сирої нафти в Китай.
Наразі значні обсяги нафти та нафтопродуктів досі надходять з Росії до Європейського Союзу, але 5 грудня вступає в силу повне ембарго ЄС.
Три джерела повідомили, що для доставки вантажів «Роснефть» використовує свою дочірню компанію «Роснефтефлот». Раніше ця компанія була зосереджена на нефрахтових видах діяльності, таких як буксирування, дозаправка суден і інспекція.
Представник «Роснефти» заявив, що компанія має достатньо досвіду і готовності знайти ефективні варіанти транспортування своїх вантажів у будь-яких, навіть дуже турбулентних ринкових умовах.
«Роснефть» зафрахтувала своє перше велике судно типу Suezmax, здатне перевозити 140 тис. т нафти, у червні цього року, показують дані відстеження танкерів Refinitiv Eikon. Росіяська компанія тоді відправляла партію Urals з Чорного моря до Індії.
В жовтні «Роснефть» вже зафрахтувала танкерів сукупною місткістю майже 1 млн т, в основному через «Роснефтефлот». Згідно з даними Refinitiv Eikon і трейдерів, це становить майже 40% із запланованих на жовтень 2,5 млн т морського експорту Urals.
«Роснефтефлот» володіє лише п’ятьма танкерами. Компанія фрахтує судна на відкритому ринку та часто використовує танкери російської державної судноплавної компанії «Совкомфлот», повідомили джерела.