РФ збільшує морський експорт світлих нафтопродуктів на рейдові перевалки в Середземномор'ї, змінюючи географію поставок після набуття чинності ембарго ЄС на імпорт російського палива 5 лютого, показали дані трейдерів та Refinitiv, передає Reuters.

Рейдова перевалка «борт-борт» (ship-to-ship) поблизу грецького порту Каламата ще минулого року стала основним напрямком морського експорту мазуту та вакуумного газойлю виробництва російських НПЗ, а в лютому поточного року на цьому напрямку збільшилися обсяги постачання дизпалива.

Дані Refinitiv та трейдерів показали, що з початку лютого відвантаження дизпалива з чорноморських та балтійських портів РФ для перевалки з борта на борт поблизу Каламати зросли вдвічі у порівнянні з січнем, перевищивши 300 тис. т.

На початку лютого, майже відразу після набуття чинності ембарго, ЄК роз’яснила, що пальне, змішане з російськими нафтопродуктами, не підпадає під санкції.

Віце-прем'єр РФ Александр Новак зі свого боку назвав винятки з санкцій ЄС щодо російського пального легалізацією “сірих схем”.

Окрім Каламати трейдери почали активно використовувати перевалку з борта на борт біля Мальти і навіть поблизу італійського порту Аугуста. Дані Refinitiv показують, що на рейдовій перевалці поблизу Аугусти партію нафти з балтійського порту Усть-Луга було перевантажено з танкера Sea Icon на танкер Sea Senor, який зараз прямує у бік Суецького каналу.

Обсяги рейдових перевалок російських нафтопродуктів можуть збільшитися в лютому, оскільки близько 10 танкерів з дизпаливом, завантажених цього місяця в Приморську, наразі прямують із призначенням «Гібралтар за заявкою» (Gibraltar for orders). Пройшовши Гібралтарську протоку, ці судна, ймовірно, також можуть попрямувати для перевалки з борта на борт.