29 березня, 2023, 10:20

Зростання частки Росії в структурі імпорта LPG ло Польщі турбує частину учасників ринку та викликає резонанс і місцевих ЗМІ, які лише за останній тиждень випустили на цю тему декілька публікацій. 

В перші місяці 2023 року поставки російського скрапленого газу збільшились, пише видання Gospodarka з посиланням на інформацію від трейдерів. Частина польських учасників ринку LPG хотіла б, щоб уряд зупинив хвилю LPG зі Сходу. 

Gaspol, найбільший дистриб'ютор газу в Польщі, що належить голландській SHV Group, оголосив про відмову від російського LPG відразу після початку вторгнення в Україну. Президент Gaspol Ева Гаврись-Осінська вважає, що найкраще було б ввести обмеження на рівні ЄС, але оскільки їх немає, то відповідні рішення мають прийматися у Варшаві. За підрахунками Gaspol, Польща зможе повністю задовольнити свій попит на LPG за рахунок поставок з альтернативних напрямків.

Однак більшість представників галузі скептично ставляться до можливості запровадження санкцій на національному рівні. «Односторонні обмежувальні заходи реально означатимуть, що сировина потраплятиме до Польщі через європейських посередників, наприклад, через країни Балтії», – вважає генеральний директор польської Асоціації LPG (POGP) Бартош Квятковський. За словами іншого співрозмовника видання Gospodarka, ефект могли б дать спільні санкції Польщі та країн Балтії.

На графіку нижче наведено споживання LPG в Польщі та частка Росії в структурі імпорту пропан-бутану в 2088-2022 рр.

В Orlen виступають за обмеження щодо російського LPG на рівні ЄС. Концерн каже, що відмовився від закупівель газу у російських структур і наразі задовольняє свої потреби на 85% продукцією власних нафтопереробних заводів і морськими поставками від західних постачальників. Решту купують на польському ринку. 

Президент компанії Polski Gaz Павел Бєльський також виступає за необхідність дій на рівні ЄС. “Без санкцій ЄС блокувати поставки неможливо”, – каже він, зазначаючи, що санкції на національному рівні цього не зупинять потік російського скрапленого газу. Це, за його словами, принесе більше шкоди, ніж користі: польський підприємець, а за ним і споживач заплатить вищу ціну, купуючи той самий російський товар, імпортований посередниками з ЄС.

Водночас глава Polski Gaz – компанії, яка є частиною нафтохімічної імперії сім'ї Голдовських, російських мільярдерів, які переїхали до Австрії на початку 2000-х – ставить під сумнів заяви конкурентів, які стверджують, що відмовилися від російського палива. “Я ризикну стверджувати, що зараз на польському ринку немає жодної компанії, яка б імпортувала лише західний скраплений газ, навіть якщо вона стверджує або вважає, що це так”, – каже Павел Бєльський.