13 травня, 2022, 09:45

Федерація польських підприємців (FPP) підтримує план відмови від російського LPG до кінця 2022 року, запропонований галузевим об'єднанням PIGP. Про це FPP повідомила на своєму сайті, зазначивши, що для зміни напрямків поставок потрібно кілька місяців. 

Наразі з Росії поставляється порядку 1,3 млн т/рік LPG, що становить 60% імпорту продукту до Польщі. Щоб диверсікувати поставки, необхідно підготувати інфраструктуру, зокрема, збільшити кількість залізничних та морських терміналів для перевалки LPG у Польщі, кількість залізничних цистерн у Західній Європі, а також зробити перевалку у порту Гданська доступною для всіх операторів ринку. 

Польща збирається нарощувати обсяги поставок LPG з портів ARA (Амстердам-Роттердам-Антверпен) попри те, що це підвищить ціни на продукт для споживачів. В FPP також зазначають, що санкції можуть унеможливити поставки LPG з Казахстану.

Нині Польща реекспортує LPG до України. В FPP припускають, що така ситуація триватиме певний час і після завершення російсько-української війни, адже наша країна потребуватиме підготувати своєї інфраструктури для імпорту та вирішення логістичних питань.

Водночас в  FPP зазначають, що основна інфраструктура польських імпортерів та дистриб’юторів LPG розташована на східному кордоні Польщі, і швидка відмова від цього напряму поставок стане вироком для її власників, які протягом багатьох років вклали гроші в її розбудову. «Згідно з рішенням Сейму, ми будемо готові з новою логістикою та інфраструктурою повністю припинити поставки скрапленого газу з Росії наприкінці 2022 року, - зазначається в повідомленні Федерації польських підприємців. - Ми дуже інтенсивно працюємо над новими напрямками поставок, новими контрактами і постійно спілкуємося з потенційними партнерами. Слід мати на увазі, що в галузі LPG контракти є довгостроковими, і ми не можемо протягом кількох тижнів отримати нових постачальників чи інфраструктуру, наприклад, цистерни, ємності для зберігання в європейських терміналах тощо»

Окрім того, Польща планує будівництво нових морських перевалок, оскільки три діючі не відповідають потребам країни. Вони не можуть приймати крупні танкери, а найбільша з перевалок у Гданську не надає послуг усім учасникам ринку. Ба більше, усі три діючі перевалки мають також труднощі з залізничною логістикою.