Подвоєння виробничих потужностей казахстанського Шимкентського нафтопереробного заводу (ШНПЗ) відкладають на 2030 рік. Про це йдеться у повідомленні Міністерства енергетики країни.

Минулого тижня Міненергетики Казахстану та акціонери Шимкентського НПЗ — представники компаній «КазМунайГаз», «ПетроКазахстан Ойл Продактс» (ПКОП) і китайської CNPC — провели робочу нараду щодо запланованого розширення потужностей підприємства до 12 млн тон нафти на рік. «КазМунайГаз» та CNPC володіють майже однаковими частками в СП «ПетроКазахстан Ойл Продактс», якому належить Шимкентський НПЗ.

Поточна потужність заводу становить 6 млн тон на рік, що робить його одним з найбільших у Центральній Азії. Однак в Казахстані вважають, що невдовзі країна не зможе забезпечувати себе власними нафтопродуктами, адже попит на пальне на внутрішньому ринку зростає.

Уряди Казахстану та Китаю раніше підписали угоду, що передбачає державну підтримку проєкту подвоєння потужностей Шимкентського НПЗ. Реалізація цього проєкту, за попередніми відрахунками Міненерго Казахстану, дасть змогу збільшити виробництво автобензинів на 700 тис. тон на рік, авіапалива — також на 700 тис. тон, а дизппального — на 3,9 млн тон. Термін запуску нових об'єктів в експлуатацію — 2030 рік, зазначили в міністерстві. Раніше уряд Казахстан заявляв, що проєкт розширення ШНПЗ буде завершено до 2029 року.

Останніми роками три великих НПЗ — Атирауський, Павлодарський і Шимкентський — працюють на межі своїх можливостей і періодично виходять з ладу. Казахстан щорічно імпортує з Росії дизельне та авіаційне пальне, щоб покривати внутрішній попит і, очевидно, що з кожним роком залежність від зовнішніх постачань зростатиме.

За даними місцевих ЗМІ, вартість проєкту збільшення потужностей ШНПЗ до 12 млн тонн на рік може становити $5-6 млрд. Однак ці інвестиції може бути важко повернути, оскільки в Казахстані низькі ціни на пальне на внутрішньому ринку.