Голова австрійської групи OMV Альфред Стерн заявив, що запланований Євросоюзом збір на надприбутки нафтогазових компаній може мати величезний вплив на галузь, і розкритикував те, що за норму беруть прибутках за останні три роки, тоді як це були часи пандемії Covid-19 та аномально низьких цін на енергоносії, повідомляє Reuters.

"Ми будемо стежити за цим, оскільки може бути величезний вплив", - сказав Альфред Стерн журналістам, додавши, що деталі пропозиції ще не викладені, тому важко оцінити точний вплив.

Згідно з планами ЄС, оголошеними в середу, надмірні прибутки енергетичних компаній будуть перерозподілені, щоб полегшити тягар високих цін, який лягає на споживачів. Планується, що енергетичні компанії будуть сплачувати збір у розмірі 33% з будь-якого прибутку за поточний рік, який на 20% перевищує середній показник за останні три роки.

Стерн сказав, що не можна використовувати середній результат за останні три роки як норму, оскільки 2019-2021 роки були відзначені пандемією коронавірусу, коли ціни на нафту падали нижче $25/бар., а ціна на газ - нижче €10/МВт-год. «Протягом цього періоду було багато нафтогазових компаній, які зазнали серйозних труднощів», - додав він.

Енергетичні аналітики дослідницької фірми Redburn заявили, що збір, ймовірно, застосовуватиметься лише до оподатковуваного прибутку в Європі. «Оскільки в секторі upstream видобуток в самому ЄС є відносно незначним, ми очікуємо, що тягар припаде в основному на downstream, і зокрема на нафтопереробку», — написали вони в аналізі.

Аналіз доходів європейських енергетичних компаній за 2022 рік до сплати відсотків, податків та амортизації показує, що португальська нафтогазова Galp Energia є найбільш вразливою до нового збору, за нею йде OMV, пише Reuters.