5 травня, 2023, 14:15

Військовий стан активізував розвиток ринку балонного газу, який стали активно використовувати як військові, так і цивільне населення, що в наслідок військової агресії залишилося без належних умов проживання. Популярність використання в Україні пропан-бутану вже наближається до рівня споживання країнами ЕС, та вимагає гармонізації податкового законодавства до існуючих в Європі податкових Директив, про це заявив Станіслав Батрачено керівник ПП «Компанія «Надежда» в інтерв’ю «Не треба намагатися будувати дороги за рахунок балонного газу».

«У Європі встановлені пільги у вигляді нульового або зниженого розміру акцизного податку. В сусідній Польщі із 2004 р. на комунально-побутовий газ діє нульова ставка акцизу, але на автогаз – 387 злотих/т (€82/т). Порівняйте зі ставками в Україні, до речі, де на весь скраплений газ уже діє €96/т», - зазначає очільник ПП «Компанія «Надежда».

При цьому Батраченко нагадав, що акциз на скраплений газ з 30 вересня 2022 р. платиться, як і до війни, €52/1000 л - це 100% від довоєнного і не прогнозує нового підвищення податку, що призведе до збільшення цін на автогаз.

Якщо порівняти ставки акцизних податків на LPG серед країн Європи, то можна зафіксувати залежність між кількістю, сферою використання та розміром податку, а саме: де більше використовують (важливість для населення), там нижчий податок.

Наразі Україна перебуває на межі рекомендованого розміру акцизного податку на скраплений газ згідно з Директивою ЄС.

Відсутність адміністрування різної ставки акцизного податку (наприклад, для комунально-побутового та автогазу) з боку держави не дає змогу встановити справедливі розміри ставок, тобто знизити акцизний податок на скраплений газ для комунально-побутового призначення. Серед ризиків подальшого розвитку ринку скрапленого газу в балонах є відсутність Податкової стратегії в Україні.