8 лютого, 2023, 12:45

Західні санкції проти Росії значно скоротили доходи країни від експорту нафти та змусили її спрямувати великі гроші на транспортні витрати, але деякі компанії від цього отримують значні прибутки, передає Reuters. За інформацією видання, подекуди за доставку однієї партії нафти транспортні компанії беруть з росіян до $10 млн, що приблизно в 10 разів більше, ніж минулого року.

Більшість компаній, які виграли від санкцій, знаходяться в Китаї, Індії, Греції та Об’єднаних Арабських Еміратах, повідомили щонайменше 20 торговельних і банківських джерел. Декілька з них частково належать росіянам. Жодна з компаній не порушує санкції, повідомили Reuters джерела, але вони користуються санкціями для збільшення своїх власних доходів. 

Серед цих компаній — російський державний вантажовідправник «Совкомфлот», очолюваний союзником Путіна Сергієм Франком, і грецькі судноплавні компанії TMS Tankers Management, Stealth Maritime, Kyklades Maritime, Dynacom, Delta Tankers, NGM Energy і New Shipping.

Про це говорить і співробітник Фонду Карнегі за міжнародний мир Сергій Вакуленко, який до війни був керівником стратегічного відділу російської компанії «Газпром нефть». Він покинув Росію через кілька днів після початку війни. "Судячи з митної статистики, частину вигоди отримали нафтопереробники в Індії та Китаї, але основну вигоду - перевізники нафти, посередники та російські нафтові компанії", - сказав він.

Заборона на доставку та обмеження цін на російську нафту та нафтопродукти змусили покупців насторожитися, а Росію - платити більше за транспортування сирої нафти, оскільки у неї недостатньо танкерів для перевезення всього експорту.

Деякі грецькі та норвезькі власники танкерів продали свої старі кораблі за рекордними цінами судноплавним компаніям, таким як Fractal Shipping, власники яких знаходяться в Дубаї.

Усі судноплавні компанії відмовилися коментувати прибутки, які вони отримують від перевезення російської нафти. Однак один з трейдерів назвав танкерний бізнес "божевільно хорошим".

Рахунок-фактура, з якою ознайомився Reuters, показує, що перевізник у січні стягнув з російського продавця сирої нафти близько $10,5 млн за один рейс, щоб доставити стандартний танкер Aframax із 700 тис. барелів нафти на борту з балтійського порту на індійський нафтопереробний завод.

Рік тому подібна подорож обійшлася б продавцю російської нафти в суму від $500 тис. до $1 млн залежно від тарифів на доставку. Зараз собівартість перевезення приблизно така сама, тобто чистий прибуток перевізника російської нафти може становити до $10 млн.