Перехід таксомоторних парків Таджикистану на електромобілі призвів до скорочення попиту на LPG та зниження роздрібних цін на цей продукт. Про це повідомляє Reuters з посиланням на дані антимонопольної служби та власного моніторингу цін. 

«Здебільшого газом заправлялися автомобілі таксомоторних парків, більша частина яких уже перейшла на електромобілі. Це стало причиною того, що попит скоротився, а в сховищах залишився великий обсяг газу», — зазначили в антимонопольному відомстві. 

Згідно з даними моніторингу Reuters, автогаз на АЗС у столиці Таджикистану Душанбе у травні подешевшав на 3,1%, а з початку червня — вже на 13%. 

Уряд найбіднішої в Центральній Азії країни взяв курс на скорочення шкідливих викидів в атмосферу, активно впроваджуючи автомобілі на електричній тязі. Влада має намір збільшити частку електромобілів до 30% від загальної кількості автотранспорту до 2030 року. Очікується, що на розвиток цього проєкту в найближчі п'ять років буде спрямовано близько $21 млн. У 2023 році Таджикистан імпортував понад 1,3 тис. електромобілів, тоді як у 2022-му — 767 од. Переважно в країну ввозять електрокари китайського виробництва. Особливо інтенсивно ведеться перехід на електротягу в столиці.

На початку поточного місяця мерія Душанбе ухвалила рішення, відповідно до якого компанії, що надають послуги таксі, мають повністю перейти на електрокари до 1 вересня 2025 року. За даними столичної адміністрації, станом на 6 червня таксомоторний парк 12 компаній налічує понад 4,35 тис. автомобілів, з яких понад 2,450 становлять електромобілі. 

Поряд із переходом на цей вид транспорту встановлюється відповідна інфраструктура: запускаються станції технічного обслуговування і зарядки. Станом на середину червня в Душанбе функціонує близько 140 таких об'єктів. 

Рішення влади Душанбе ухвалено в рамках реалізації держпрограми розвитку електротранспорту в Таджикистані на 2023-2028 роки. Згідно з останнім документом, міська адміністрація має намір повністю замінити автобуси електробусами і тролейбусами. 

За оцінкою компанії Akia Avesto Automotive Industry, що збирає в Душанбе тролейбуси, електробуси та автобуси, до кінця 2026 року в Душанбе курсуватимуть майже 700 електробусів під брендом Akia. 

З 2023 року в Таджикистані імпортери електромобілів звільнені від сплати податків і митних зборів терміном на 10 років. 

Згідно з моніторингом Рейтер, роздрібні ціни на LPG у Душанбе продовжили зниження цього тижня, опустившись на 3,5% — до 5,40-5,50 сомоні за літр. Цього тижня вперше за довгий час стабільності зафіксовано зниження роздрібної ціни бензину марки Аи-92 — на 0,5% до 9,70-10,30 сомоні за літр. Вартість бензину А-95 і дизельного палива залишається стабільною і становить відповідно 10,30-10,60 сомоні за літр і 10,00-11,60 сомоні за літр. $1=10,6657 сомоні