Швейцарський підрозділ польської нафтопереробної компанії Orlen заплатив двом дубайським компаніям-посередникам $330 млн за венесуельську нафту, але державна нафтова компанія Венесуели PDVSA гроші так і не отримала. Про це повідомляє Reuters з посиланням на свої джерела і відповідні документи, з якими ознайомилося агентство. 

Прокуратура Польщі розслідує втрату компанією Orlen Trading Switzerland (OTS) близько $400 млн у вигляді передоплат за послуи чи продукти, в основному — за венесуельську нафту.

Минулого року підконтрольна державі Orlen вирішила купити кілька партій нафти з Венесуели під час тимчасового пом'якшення Вашингтоном санкцій проти цієї країни. Orlen зафрахтувала супертанкери, щоб забрати ці вантажі.

Однак минулого місяця компанія заявила, що розірвала контракти після того, як танкери не змогли завантажитися протягом декількох місяців, а термін дії американської ліцензії, яка тимчасово дозволяла експорт нафти з Венесуели, закінчився в середині квітня.

Заява Orlen з'явилася після зміни керівництва в Orlen і OTS в лютому, а також після того, як новий проєвропейський уряд Польщі на чолі з прем'єр-міністром Дональдом Туском підняв питання щодо діяльності швейцарського підрозділу.

Новий уряд пообіцяв очистити державні компанії від людей, яких він вважає політичними висуванцями попередньої правлячої партії «Право і справедливість».

Водночас колишній керівник торгового департаменту Orlen Міхал Рог заявив польським ЗМІ минулого місяця, що збитки OTS є результатом скасування угод новим керівництвом компанії.

Згідно з документом, з яким ознайомилося агентство Reuters, OTS здійснила серію переказів на загальну суму $230 млн на користь дубайської Hannon International Middle East DMCC і ще $100 млн на користь Horizon Global, яка також базується в Дубаї. Перекази були здійснені в грудні.

Ані Hannon, ані Horizon ніколи не були прямими клієнтами PDVSA, кажуть джерела та свідчать документи PDVSA щодо відвантажень, з якими ознайомилося агентство Reuters.

Інше джерело повідомило, що PDVSA не отримувала від Hannon та Horizo жодних грошей за нафту. Джерело в PDVSA повідомило, що компанія не відвантажила нафту для Orlen або її посередників, оскільки не отримала оплати. PDVSA вимагає 50% передоплати за вантаж, перш ніж призначити дату завантаження.

У листопаді минулого року Orlen зафрахтувала три супертанкери до Венесуели для завантаження 5,7 млн барелів важкої нафти сорту Merey 16, але вони або пішли порожніми, або були зафрахтовані іншими клієнтами після того, як простояли у венесуельських водах кілька місяців, повідомили джерела, знайомі з цим питанням.