31 серпня, 2023, 12:00

Польський концерн Orlen за останні три місяці зафрахтував близько десяти танкерів, які використовуються для постачань російської нафти в Азію, щоб на зворотному шляху доставити арабську нафту на свої підприємства в Литві та Польщі. Про це повідомив Reuters з посиланням на двох трейдерів і дані компанії LSEG. 

За словами трейдерів, багато великих європейських компаній відмовляються використовувати судна, що заходили в російські порти, через санкційні ризики. Orlen фрахтує танкери, що стали менш затребуваними на ринку, за привабливими ставками, кажуть співрозмовники агентства. 

За останні три місяці Orlen зафрахтувала щонайменше десять суден для доставки нафти з Близького Сходу в польський Гданськ і литовський Бутінге. Раніше танкери заходили в російські порти на Балтиці Приморськ і Усть-Луга, пише Reuters з посиланням на дані LSEG.

Так, танкер Nissos Serifos 23 травня завантажив у порту Приморськ близько 100 тис. т нафти марки Urals, поставленої російською державною нафтогазовою компанією "Зарубежнефть". Після чого нафту доправили в порт Мундра в Індії. На зворотному шляху 22 липня в порту Сіді-Керір судно завантажило 100 тис. т нафти сорту Arab Light, яку видобувають у Саудівській Аравії, для доставки в польський порт Гданськ.

В Orlen Reuters заявили, що не беруть участі в перевезеннях російської нафти. За словами представників компанії, кожне судно, з яким працює Orlen, перевіряється на предмет порушень санкцій.

На запитання, чи фрахтувала Orlen судна, що перевозять російську нафту на зворотному шляху з Азії, представники компанії відповіли: "Orlen не коментує комерційних питань і деталей своєї співпраці з діловими партнерами. Уся наша діяльність, зокрема пов'язана з постачанням сирої нафти, не порушує чинних санкцій".

Використання танкерів, що експлуатуються неросійськими судноплавними компаніями, але доставляють російську нафту і нафтопродукти, не є порушенням санкцій. Санкційні обмеження регулюють тільки вартість нафти з Росії, яка не повинна перевищувати $60/бар.