28 листопада, 2023, 15:50

Оптові ціни на скраплені вуглеводневі гази в Росії в листопаді повністю відновилися до рівня 2021 року, досягнувши максимальних значень за останні два роки на рівні 35 тис. руб. за тонну. Про це повідомляє російська газета «Коммерсант».

На тлі санкцій і закриття експорту ціни на початку 2023 року опускалися до мінімальних значень в історії, що робило випуск LPG в Росії невигідним.

Зараз вартість LPG у Росії зростає. На позабіржовому ринку 24 листопада ціни на цей продукт на базисі Урал і Сибір досягли максимуму за два роки – 33,7 тис. руб. за тонну. У європейській частині Росії його вартість залишається на піку – 35,7 тис. руб. за тонну – з 21 листопада. Це в 5,8 раза вище, ніж на початку року, і приблизно відповідає рівню на листопад 2021 року. 

У 2022 році оптові ціни на LPG у Росії різко знижувалися на тлі проблем з експортом через санкції і досягагли мінімуму – 5 тис. руб. за тонну – у лютому 2023 року. Максимального рівня в історії оптові ціни на LPG досягали в серпні 2021 року, перевищуючи 48 тис. руб. за тонну.

На біржовому ринку ціни зараз трохи нижчі, ніж на позабіржовому: вони досягли свого максимуму – 37,6 тис. руб. за тонну – 10 листопада, що учасники ринку пов'язували з триваючими ремонтами на російських НПЗ і високим попитом на тлі скорочення пропозиції. Як наголошується в огляді Argus Media від 22 листопада з посиланням на учасника галузі, ажіотаж на ринку знижується, при цьому попит зберігається, але дуже сильно варіюється за регіонами. Доволі високий рівень цін у Росії сприяє поставкам газу з Білорусії. 

Також є складнощі із залізничним відвантаженням скрапленого газу до Китаю. Так, скупчення цистерн на станції Забайкальськ все ще зберігається, що поряд з високими цінами в Росії і зміцненням курсу рубля обмежує продажі продукту до Китаю, вказують в Argus Media.