Норвезька Equinor стала першою західною нафтовою компанією, яка повністю вийшла з Росії і уникнула гучних зіткнень із Москвою, однак заплатило за це свою ціну. Як стверджують троє джерел Reuters, російська «Роснефть» заплатила за основні активи Equinor лише €1. Водночас Москва погодилася, що норвезька компанія звільняється від взятих на себе раніше інвестиційних зобов’язань. Угода між Equinor і представниками «Роснефти» була укладена після тижневих переговорів, що регулювалися Кремлем, якому належало останнє слово. 

Згідно з угодою, Кремль погодився передати компанії «Роснефть» інвестиційні зобов’язання Equinor на суму близько $1 млрд. Натомість Equinor погодилася продати компанії «Роснефть» свої частки в їхніх спільних підприємствах за один євро, повідомили джерела на умовах анонімності.

Equinor знизила балансову вартість своїх російських активів з $1,1 млрд до нуля у першому кварталі цього року. Представник компанії заявив, що її вихід з російських СП був «нейтральним за вартістю».

Вихід поклав кінець амбітним планам Equinor, яка 10 років тому підписав угоду з «Роснефть» про допомогу в розвідці нафти і газу на величезних ділянках території Росії, включаючи Арктику, Тихий океан і південь країни.

Нагадаємо, коли американська Exxon Mobil зупинила видобуток на “Сахаліні-1” на Далекому Сході РФ, це викликало гнів Москви, після чого з’явився новий закон, який забороняє продаж активів іноземними компаніями без схвалення Кремля. Shell і BP з активами в Росії на десятки мільярдів доларів наразі мало просунулися в процесі виходу з країни.

У 2021 році Equinor повідомила про підтверджені запаси нафти в Росії обсягом 88 млн барелів нафтового еквіваленту (н.е.) і видобуток нам рівні 21 тис. барелів н.е. на добу, що становило лише 1% її загального видобутку норвезької компанії. 

Equinor оголосила про початок виходу з Росії 27 лютого, через три дні після вторгнення в Україну. Деталі процесу були остаточно визначені в травні.

Цього місяця Equinor завершила свій повний вихід з РФ, передавши 30% акцій в арктичному Харьягинському нафтовому родовищі державному російському оператору «Зарубежнефть». Фінансові умови угоди не розголошуються.