У середу Німеччина заявила, що отримує менше нафти трубопроводом «Дружба» після того, як Польща виявила витік, ймовірно, спричинений аварією, а не диверсією, повідомляє Reuters.

Як віломо, у вівторок польський оператор труби PERN заявив про виявлення витоку нафти на головному маршруті транспортування нафти до Німеччини. Це сталося в той час, коли Європа особливо занапокоєна безпекою постачання вуглеводнів після нещодавніх підривів газогонів Nord Stream у Балтійському морі. Записи з дрона показали чорну пляму нафти, що поширюється на сільськогосподарські угіддя на місці витоку з підземного трубопроводу. 

«Безпека поставок до Німеччини наразі гарантована», - сказав представник німецького міністерства економіки, зазначивши, що нафтопереробні заводи в Шведті та Леуні продовжують отримувати сиру нафту по трубопроводу «Дружба».

В НПЗ Schwedt, який постачає 90% палива для Берліна та околиць, заявили, що поставки продовжуються, але знизилися. Влада Німеччини заявила, що сподівається отримати від Польщі більше інформації про причину витоку та способи її усунення.

Матеуш Бергер, головний чиновник, відповідальний за енергетичну інфраструктуру Польщі, сказав, що це, швидше за все, "випадкове пошкодження", додавши, що на даному етапі "немає жодних підстав" вважати, що це була диверсія. Бергер сказав, що витік стався за 70 км на захід від Плоцька, де розташований найбільший у Польщі нафтопереробний завод PKN Orlen. Він додав, що на ремонт, ймовірно, не буде потрібно багато часу.

Однак прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що поки зарано говорити про те, чи був витік випадковим пошкодженням чи спричинений саботажем. «...Багато кроків вказують прямо на Кремль, але ми хочемо бути відповідальними і маємо підтвердити наші припущення», - сказав він польському державному радіомовнику PR3.

Нафтопровід «Дружба» є одним із найбільших у світі та постачає російську нафту до більшості країн Центральної Європи, включаючи Німеччину, Польщу, Білорусь, Угорщину, Словаччину, Чехію та Австрію. Російська державна трубопровідна монополія "Транснефть" заявила, що продовжує транспортувати нафту до Польщі.

Польська PKN Orlen заявила, що поставки на її НПЗ у Плоцьку не зупинені, а чеський оператор трубопроводів MERO не помітив жодних змін у потоках нафти до Чехії. Друга нитка нафтопроводу "Дружба" працює в штатному режимі, повідомили в PERN.

Пожежні в Куявсько-Поморському воєводстві на півночі Польщі заявили, що вони викачали близько 400 кубічних метрів нафти та води з місця інциденту, яке знаходиться посеред кукурудзяного поля.

Загальна потужність західної частини обох ліній, що транспортують нафту з центральної Польщі до Німеччини, становить 27 млн т сирої нафти на рік.

Раніше уряд Німеччини вів переговори про те, щоб отримувати на НПЗ Schwedt нафту з Казахстану, але ця нафта також мала б надходити через трубопровід «Дружба».