29 вересня, 2022, 13:10

Індійські нафтопереробні компанії досі купують російську нафту за американські долари, оскільки дубайський Mashreq Bank відмовився обробляти платежі в дирхамах щонайменше двох НПЗ, повідомляє Reuters з посиланням на свої джерела. 

Після того, як Росія потрапила під санкції Сполучених Штатів, ЄС та їхніх союзників, вона вимагала від деяких покупців платити за товари в рублях або інших валютах, ніж долар і євро, у яких зазвичай оцінюються її контракти.

Трейдери, які постачали російську нафту в липні, попросили принаймні дві індійські компанії розрахуватися в дирхамах. Рахунок-фактура від одного з нафтопереробних заводів, з якою ознайомився Reuters, показує, що платежі за нафту розраховувалися в доларах, тоді як оплата вимагалася в дирхамах. Платежі повинні були здійснюватися російському “Газпромбанку” через Mashreq Bank, його банк-кореспондент у Дубаї. 

Три джерела сказали, що платежі в дирхамах не пройшли, оскільки Mashreq Bank відмовився їх обробляти. Reuters не вдалося встановити, чому. Одне з джерел повідомило, що платежі зрештою оброблялися філією Державного банку Індії в Абу-Дабі і розраховувалися в доларах США.

НОВИЙ МЕХАНІЗМ

Центральний банк Індії нещодавно запровадив механізм для сприяння міжнародній торгівлі в рупіях. Цей крок сприймається як сприяння діловим зв’язкам із Росією у разі більш суворих санкцій Заходу проти Москви.

Нові правила значною мірою відображають бартерну систему, яка використовувалася з Іраном під час санкцій, коли індійські імпортери вносили платежі в рупіях на “vostro”-рахунок комерційних банків Тегерана в індійському банку UCO, державному кредиторі. “Vostro” – це рахунок, який місцевий банк-кореспондент веде від імені іноземного банку. Іран використовував кошти для оплати імпорту несанкційних товарів з Індії.

UCO Bank вже отримав дозвіл центрального банку Індії на відкриття спеціального рахунку в рупіях для російського “Газпромбанку”, і його виконавчий директор Сома Санкара Прасад сказав Reuters, що збирається зробити це найближчим часом.

Щоб зробити торгівлю в місцевій валюті більш привабливою, Індія також дозволила іноземним банкам інвестувати надлишкові кошти в державні цінні папери, оскільки спеціальні рахунки в рупіях не пропонують відсотків за депозитами.