23 березня, 2023, 11:25

На тлі загальнонаціонального страйку проти підвищення пенсійного віку з 62 до 64 років у Франції вже зупинилося три НПЗ, і скорочуються обсяги імпорту дизпального, оскільки порти також заблоковані, передає Argus. 

За перші три тижні березня Франція імпортувала близько 780 тис. т дизпального, тоді як у лютому – 1,12 млн т, а в січні – 1,76 млн т. 

Працівники доків у портовому комплексі Фос-Лавера на середземноморському узбережжі Франції страйкують з 13 березня і триватимуть принаймні до 24 березня. Партії дизпального поки не можуть розвантажуватися. За даними Vortexa, цього місяця до Фос-Лавери прибуло лише близько 5 тис. тонн газойлю на борту невеликого каботажного судна з Барселони. Минулого року порт отримував у середньому 360 тис. т на місяць, що зробило його третім за величиною пунктом імпорту дизельного палива та газойлю в ЄС після Амстердама-Роттердама-Антверпена (ARA) та Гамбурга.

Коли французькі НПЗ пішли на страйк минулої осені, країна збільшила обсяги імпорту.  В жовтні 2022 року Франція імпортувала морем близько 2,69 млн т ДП, оскільки через зупинка НПЗ спричинила дефіцит пального. В результаті ціни на дизпальне в Європі пішли вгору, а маржа виробництва дизельного палива зросла до рекордного рівня. 

Однак цього року ситуація розвивається за іншим сценарієм. Зараз три з шести нафтопереробних заводів Франції закриті, а три інші працюють за зниженими темпами. Усі мають проблеми з надходженням сирої нафти та транспортуванням нафтопродуктів. Але поки що страйки не вплинули на маржу виробництва дизельного палива в північно-західній Європі. Премії на ДП до сирої нафти у березні становлять в середньому близько $30,50 за барель, тоді як в лютому становили $29 за барель. Для порівняння: у жовтні минулого року цей показник злетів до $66,50 за барель.

Трейдери зазначають, що Франція зараз використовує запаси ДП, але буде змушена наростити імпорт, коли операції в портах відновляться. Водночас споживання пального в країні також скоротилися через меншу економічну активність, пов’язану з забастовками.