20 травня, 2022, 10:05

На тлі відновлення світової економіки після пандемії попит на пальне зростає, однак НПЗ не встигають виробляти достатньо продукції. Погіршують ситуацію санкції щодо Росії - найбільшого експортера дистилятів та крупного постачальника нафти. В результаті на світовому ринку дизпального з’явилися ознаки дефіциту.

Запаси ДП в Північній Америці, Європі та Азії останнім часом серйозно знизилися, повідомляє Reuters. Так, запаси середніх дистилятів (дизпального, газойлю) в Європі впали до 378 млн бар. наприкінці квітня, що є найнижчим сезонним рівнем з 2008 року, коли почалася рецесія та фінансова криза. В Сінгапурі у перший тиждень травня запаси впали до 6 млн бар., що є найнижчим сезонним рівнем з 2006 року, а в США минулого тижня становили 105 млн. бар., що є найнижчим показником травня з 2008 року.

Середні дистиляти, включаючи ДП та газойль, є основними видами палива, що використовуються у промисловості, судноплавстві, вантажоперевезеннях, видобутку корисних копалин і сільському господарстві. Дефіцит і різке зростання цін на ці види пального означають перехід до скорочення світової економіки. Вона буде змушена перейти до повільнішого зростання, поки поставки пального не збільшаться.

Швидке відновлення сектора авіаперевезень у зв’язку зі зняттям карантинних обмежень також погіршує ситуацію, оскільки авіаційне пальне надходить з тих же джерел, що й дизельне.

Водночас коли НПЗ намагаються збільшувати випуск ДП, це негативно впливає на виробництво бензину. Запаси бензину в США впали до 220 млн бар., що на 5% нижче середнього сезонного показника за п’ять років до пандемії і найнижчого сезонного рівня з 2014 року.