Морський експорт сирої нафти та нафтопродуктів з Росії продовжував зростати в першій половині серпня, перевищивши 6 млн барелів на добу вперше з квітня, коли він досяг максимуму після пандемії. Російські компанії успішно ухиляються від санкцій Заходу, свідчать дані відстеження танкерів.

Як повідомляє Platts, експорт сирої нафти з Росії зріс на 140 тис. барелів на добу, до в середньому 3,36 млн барелів на добу в період з 1 по 16 серпня. Обсяги залишаються вище довоєнного рівня п'ятий місяць поспіль, показують аналітичні дані Kpler. 

Експорт нафтопродуктів з Росії також зростає третій місяць поспіль. В період з 1 по 16 серпня він становив у середньому 2,75 млн барелів на добу, що є найвищим показником після вторгнення Росії в Україну 24 лютого.

НПЗ з Азії продовжують скуповувати російську сиру нафту за зниженими цінами. Однак темпи поставок до Індії сповільнилися до 670 тис. барелів на добу, що є найнижчим показником з квітня, коли експорт зріс до історичного рекорду майже в 1 млн барелів на добу.

Поставки до Китаю дещо зросли, але сукупно експорт російської сирої нафти до Китаю та Індії – наразі найбільших її споживачів – знизився з 1,74 млн барелів на добу в липні до 1,56 млн барелів на добу в першій половині серпня. 

Натомість експорт російської нафти до Нідерландів, Італії та Туреччини різко зріс. Три імпортери побачили, що в серпні потоки російської сирої нафти до цих країн зросли на 400 тис. барелів на добу порівняно з липнем. Після падіння до післявоєнного мінімуму в 240 тис. барелів на добу в липні, потоки російської сирої нафти в Нідерланди знову перевищили 400 тис. барелів на добу на початку серпня. 

Російський «Лукойл» також доставляє більше сирої нафти на свій нафтопереробний завод ISAB на Сицилії – найбільший в Італії. «Лукойл» зараз не підпадає під прямі санкції, але уряд Італії розглядає можливість тимчасової націоналізації заводу ISAB, на який припадає п’ята частина нафтопереробних потужностей Італії.

S&P Global Platts Analytics прогнозує, що після набуття чинності заборони на імпорт російської нафти до ЄС видобуток нафти та конденсату в РФ впаде. Зокрема, в період з липня по січень 2023 року скоротиться на 1,2 млн барелів на добу, до рівня на 1,5 млн барелів на добу нижче довоєнного періоду.

«До початку 2023 року майже 3,5 мільйона барелів на добу сирої нафти та нафтопродуктів, які все ще надходять до Європи, мають бути перенаправлені в інші місця, тоді як доступність танкерів буде обмежена через санкції Заходу щодо страхування судноплавства, фінансування та інших послуг», - зазначили в Platts Analytics.

Незважаючи на те, що імпорт російської нафти до ЄС впав більш ніж на 1 млн барелів на добу порівняно з довоєнним рівнем, Росія все ще залишається найбільшим постачальником. Вона експортує до ЄС понад 1,8 млн барелів на добу станом на початок серпня. За даними Platts, США, Норвегія, Єгипет, Ірак, Бразилія та Ангола стали ключовими альтернативними постачальниками сирої нафти до ЄС, сукупно експортуючи 1 млн барелів на добу.

Дані про відстежування танкерів також вказують на зростання незрозумілих, потенційно тіньових поставок. Очевидно, деякі європейські покупці імпортують російську нафту через треті країни. Наприклад, експорт сирої нафти з портового хабу ОАЕ Фуджейра до ЄС становив у середньому 150 тис. барелів на день на початку серпня, що збігається з обсягом рідкісних поставок російської нафти до ОАЕ.

Що стосується нафтопродуктів, то дані показують, що з початку війни ЄС замінив близько 500 тис. барелів на добу поставок російського палива альтернативами з Нідерландів, Туреччини та Саудівської Аравії.