Постачання Росією нафти Urals до ЄС через південний нафтопровід «Дружба» в червні має зрости на 16% порівняно з травнем, оскільки європейські нафтопереробники прагнуть отримати більше сировини, побоюючись перебоїв у транзиті через Україну, повідомиляє Reuters з посиланням на два джерела.

Південна гілка нафтопроводу «Дружба» постачає нафту в Угорщину, Словаччину та Чехію. Очікується, що угорська MOL закупить близько 900 тис. тонн нафти Urals для своїх заводів в Угорщині та Словаччині. У травні вона отримала 750 тис. тонн сировини, повідомили Reuters джерела, знайомі з цим питанням.

«Нещодавня ескалація в Україні, пошкодження великих інфраструктурних об’єктів викликають занепокоєння... гарна ідея замовити більше зараз», – сказало одне з джерел, маючи на увазі, зокрема, руйнування дамби Каховської ГЕС.

Чеський нафтопереробний завод Unipetrol, який належить польській PKN Orlen, закупить до 430 тис. тонн Urals у червні проти 400 тис. тонн у травні, повідомили джерела.

«Сира нафта продовжує безперебійно надходити до Угорщини по трубопроводу “Дружба”, і ми не очікуємо затримок протягом найближчих місяців», – сказав представник MOL, але відмовився коментувати обсяги закупівель.

PKN Orlen також заявила, що ніколи не коментує покупки нафти та контрактні деталі.

Трубопровід «Дружба» проходить через Білорусь та Україну і залишається джерелом доходу для обох країн, які отримують плату за транзит. Київ і Мінськ просили значно підвищити транзитні тарифи, зробивши маршрут менш зручним для європейських покупців, які платять за транспорт.

Представник MOL у ЗМІ повідомив Reuters, що компанія «продовжує закуповувати сиру нафту через трубопроводи «Дружба» та «Адрія», незважаючи на те, що плата за транзит є значно вищою порівняно з розумними ринковими цінами».

MOL почала здійснювати платежі "Укртранснафті" за транзит безпосередньо на тлі проблем з платежами російської "Транснефти" українському трубопровідному оператору.