Рентабельність виробництва дизпального в Європі та Сполучених Штатах досягла історичного максимуму, оскільки страйки на французьких нафтопереробних заводах загострили глобальний дефіцит палива, повідомляє Reuters.

Орієнтовна маржа виготовлення дизельного пального в Європі та США у понеділок досягла рекордного рівня - $77/бар., хоча у вівторок знизилася до $68/бар.

За час пандемії загальна потужність виробництва палива зменшилася через закриття багатьох НПЗ. Наразі в Європі почався сезон профілактичних ремонтів НПЗ. До нього додалися триваючі страйки на НПЗ Франції, які призвели до зупинки 60% нафтопереробних потужностей країни. Як наслідок, майже третина АЗС відчувають дефіцит дизпального, а уряд змушений використовувати нафтопродукти зі стратегічних запасів.

Зростання маржі виробництва ДП є наслідком декількох факторів - запланованих ремонтів нафтопереробних заводів у регіоні та страйків у Франції, кажуть аналітики. Однак щойно криза у Франції мине, і НПЗ знову запрацюють, ціни на дизпальне можуть піти вниз, а значить, знизиться і рентабельність виробництва, зазначає провідний аналітик нафтопродуктів консалтингової компанії Energy Aspects Коен Весселс.

Європа, яка імпортує близько третини свого споживання ДП, вже відчувала проблеми з пропозицією, оскільки покупці уникають нафтопродуктів з Росії, яка довгий час була основним постачальником цього продукту. 

РФ і зараз залишається найбільшим експортером дизпального до Європи. За даними Refintiv, у вересні на поставки з Росії припадало 31% із загального обсягу 2,9 млн т імпорту ДП до ЄС.

Запаси ДП в США залишаються низькими, опустившись до мінімуму за кілька десятиліть. Це змусило адміністрацію Байдена розглядати можливість запровадження заборони на експорт нафтопродуктів. Однак нафтові компанії цю ідею не підтримують.

За даними Refinitiv, у вересні експорт ДП зі США досяг рекордних 1,76 млн барелів, з яких понад 633 тис. барелів було відправлено до Північно-Західної Європи.