20 березня, 2023, 10:25

Литовські держкомпанії минулого року, ймовірно, купували побутовий LPG російського походження, повідомляє місцеве видання Alfa.lt . Йдеться про закупівлі, які здійснювали лісництва, пожежники та комунальні установи.

Крупним литовський імпортером LPG є компанія Gazimpeksas. Засновник компанії Йонас Шаркаускас не приховує, що більшу частину LPG, зокрема весь пропан, компанія імпортує з Росії. Gazimpeksas продає скраплений газ в балонах, які закуповували зокрема пожежно-рятувальне управління, держлісгосп, інші державні та комунальні підприємства Литви. 

«Пропан нема де купити. Якби було де купити, зрозуміло, що ми б не купували в Росії», – сказав Шаркаускас виданню LNK news. Він також зазначив, що литовський газ вдвічі дорожчі за російський. «Якщо в Європі він коштує $675/т, то ми купуємо пропан з Росії по $470», – повідомив Шаркаускас. 

98% скрапленого газу Gazimpeksas привозить з-за кордону. Минулого року компанія збільшила імпорт російського LPG. За словами Шаркаускаса, на російський газ у 2021 р. припадало 39% імпорту Gazimpeksas, а у 2022 році – 74%. 

Gazimpeksas регулярно бере участь у державних закупівлях в Литві, й інколи виграє їх, пропонуючи найнижчу ціну. У 2022 р. державні компанії як мінімум кілька разів купувати у Gazimpeksas російський LPG у балонах. Серед них Вільнюська академія образотворчого мистецтва, громадська установа Skuodos Culture Centre, муніципальне підприємство Telšiai butu ūkis, Державне лісове управління, Департамент пожежної охорони та порятунку (PAGD) при Міністерстві внутрішніх справ. Останній договір про закупівлю LPG в балонах PAGD уклала з Gazimpeksas 31 січня цього року.