Ірак і Туреччина на початку наступного тижня мають намір розпочати технічні переговори щодо відновлення експорту нафти з півночі Іраку через турецький порт Джейхан, але надії на швидке вирішення цієї проблеми невеликі, повідомили два джерела агентству Reuters. За підрахунками агентства, 80-денна зупинка нафтопроводу коштувала Регіональному уряду Курдистану вже понад $2 млрд.

Туреччина зупинила експорт іракської нафти нафтопроводом з автономного Курдистану на півночі Іраку до турецького порту Джейхан 25 березня. По трубі транспортувалося приблизно 450 тис. барелів нафти на добу.

Обговорення відновлення експорту між Іраком і Туреччиною має відбутися на вихідних або на початку наступного тижня, повідомили два джерела, знайомі з ходом переговорів. Міністерство енергетики Туреччини і прес-секретар міністерства нафти Іраку були недоступні для коментарів.

Турецька державна енергетична компанія BOTAS заявила, що трубопровід потребує перевірок перед перезапуском, і найближчими днями оприлюднить технічну записку про його стан, повідомив Reuters іракський нафтовий чиновник з державної компанії Northern Oil Co.

"Це не означає, що експорт негайно відновиться, оскільки це рішення вимагає політичних переговорів на високому рівні", – сказало джерело, додавши, що турецьку делегацію очікують в Багдаді, але дата зустрічі ще не визначена.

Рішення Туреччини призупинити експорт було прийнято після рішення Міжнародної торгової палати (ICC), яка зобов'язала Туреччину виплатити Багдаду $1,5 млрд за несанкціонований експорт, здійснений РПК в період з 2014 по 2018 роки.

Спроби перезапустити трубопровід були відкладені через президентські вибори в Туреччині минулого місяця і переговори між іракською державною компанією SOMO і регіональним урядом Курдистану щодо експортної угоди, яку наразі досягнуто.

Серед питань, які необхідно вирішити – розмір збитків, які Туреччина повинна сплатити в арбітражній справі.

Туреччина також хоче, щоб питання, які розглядаються в інших судах, також були остаточно вирішені до того, як вона погодиться на відновлення поставок, сказали джерела.