Минулого року сталося принаймні вісім посадок на мілину, зіткнень або інших інцидентів за участю танкерів, що перевозили санкційну нафту або нафтопродукти, підрахували аналітики Reuters на основі інформації Lloyd's List.
Наприклад, один нафтовий танкер сів на мілину біля східного Китаю, в результаті чого стався витік паливо у море. Ще один потрапив у зіткнення поблизу Куби. Третій було заарештований в Іспанії після того, як він втратив керованість.
Ці судна є частиною «тіньового» флоту танкерів, які перевозили підсанкційну нафту минулого року. За інформацією Reuters, танкер Linda I з російською нафтою був затриманий у південному іспанському порту Альхесірас у листопаді. "Танкер було затримано за те, що він створював небезпеку для суден, які стояли на якорі поблизу нього, і за низку недоліків", – повідомили в міністерстві транспорту.
Судно «Лінда I» також порушувало правила ООН щодо забруднення, оскільки не мало системи очищення вихлопних газів або скрубера, використовуючи морське паливо з високим вмістом сірки. За це його оштрафували на €80 тис. і затримали до 27 грудня.
Деякі представники галузі побоюються, що “сіра” торгівля десятками мільйонів барелів нафти по всьому світу може підірвати десятирічні зусилля промисловості щодо підвищення безпеки судноплавства та скорочення викидів за рахунок переходу на пальне з низьким вмістом сірки.
Аналіз показує, що за участі підсанкційних танкерів у 2022 році сталося 8 інцидентів. Жоден із цих інцидентів не спричинив значного забруднення, однак керівники судноплавних компаній стурбовані.
«Ризики аварій безсумнівно зростають», – сказав Ерік Ханелл, генеральний директор танкерного оператора Stena Bulk, зазначивши, що його судна можуть постраждати, перебуваючи навіть в порту, якщо якийсь з танкерів втратить контроль і зіштовхнеться. Ханелл підкреслив, що танкери “сірого” флоту зазвичай старші 15 років і не дуже добре обслуговуються.
За різними оцінками, розміру тіньового флоту становлять від 400 до 600 суден, що становить приблизно 20% п’яту частину світового флоту танкерів для перевезень сирої нафти.