Китай заощадив цього року майже $10 млрд завдяки закупівлям нафти з країн, що перебувають під західними санкціями, повідомляє Reuters з посиланням на власні підрахунки, які базуються на даних трейдерів і судноплавних компаній.

Reuters порівнює, скільки китайські імпортери заплатили б, купуючи аналогічні сорти нафти у виробників, що не потрапили під санкції.

За перші 9 місяців 2023 року Китай купив рекордні 2,765 млн барелів на добу нафти морем з Ірану, Росії та Венесуели, згідно з даними, наданими Vortexa і Kpler.

На ці три країни припадає приблизно 25% імпорту нафти до Китаю в період з січня по вересень 2023 року. Для порівнянні: у 2022 році цей показник становив приблизно 21%, а у 2020-му – 12%, як показав аналіз Reuters.

З січня по вересень Росія постачала Китаю 1,3 млн барелів нафти морським транспортом, показали дані Vortexa та Kpler. Китай також імпортував близько 800 тис. барелів на добу російської нафти трубопроводами «Восточная Сибирь – Тихий океан», або ВСТО (ESPO), згідно з китайськими торговими джерелами. За даними Vortexa, з січня по вересень загальний обсяг поставок російської нафти до Киатю зріс більш ніж на 400 тис. барелів на добу порівняно з попереднім роком.

Цього року Китай заощадив $4,34 млрд, імпортуючи російську нафту, на основі порівняння щомісячної різниці в цінах між нафтою ВСТО і бразильською нафтою Tupi, а також між нафтою Urals і оманською нафтою.

Розрахунки на основі даних трейдерів показали, що на імпорті венесуельської нафти, переважно важкого сорту Merey, Китай заощадив у середньому $10 за барель порівняно з колумбійською нафтою. Купуючи іранську нафту, країна заощаджувала приблизно $15 на барелі порівняно з оманською нафтою.

Китай заощадив приблизно $4,2 млрд, імпортувавши з Ірану рекордні 1 млн барелів на добу нафти, що на 60% перевищує досанкційні максимуми, зафіксовані китайською митницею у 2017 році. Тегеран збільшив видобуток до майже максимального рівня і запропонував знижки до $17 за барель порівняно з Brent.

З огляду на те, що в січні-вересні надходження венесуельської нафти становили близько 430 тис. барелів на добу, економія Китаю від купівлі венесуельської нафти становила $1,17 млрд.