19 травня, 2022, 09:15

Єврокомісія в рамках плану REPowerEU запропонувала вкласти €2 млрд, щоб зменшити залежність ЄС від імпорту російської нафти через нафтопровід «Дружба», повідомляє S&P Global Platts. 

Представляючи свій план REPowerEU, в ЄК заявили, що планують залучити близько €300 млрд у вигляді позик і грантів для покращення енергетичної інфраструктури та забезпечення поставок нафти та газу. З цієї суми €1,5-2 млрд планується витратити на оновлення інфраструктури в тих країнах-членах, які найбільше залежать від нафтопроводу «Дружба», на випадок його зупинки.

«Зупинка постачання нафтопроводом “Дружба”… збільшить тиск на альтернативні маршрути постачання, а саме на порти, такі як Гданськ, Росток, Трієст або Омішаль, а також альтернативну трубопровідну інфраструктуру, яка наразі не готова витримати такий додатковий тиск, – йдеться у пропозиції REPowerEU. - Для забезпечення поставок нафти потрібні дуже обмежені, але цілеспрямовані інвестиції». 

В ЄК додали, що ключовими проектами вважають розбудову і розширення потужностей існуючої інфраструктури, зокрема нафтопроводів Transalpine (TAL), Adria та SPSE.

Угорщина та Словаччина, які не мають виходу до моря, найбільше залежать від поставок російської нафти через нафтопровід «Дружба», і домагаються для сеье відтермінування заборонити на імпорт російської нафти на кілька років, тоді як ЄС готовий відмовитися від російської нафти протягом 2022 року.

Російська нафта Urals поставляється нафтопроводом «Дружба» на єдиний в Угорщині нафтопереробний завод MOL Duna потужністю 165 тис. бар./добу. Хоча Угорщина могла б імпортувати нафту з хорватського узбережжя через нафтопровід Adria, на перехід НПЗ на переробку іншої сировини потрібно більше часу та фінансових витрат, наполягає уряд Угорщини.

В Словаччині заявляли, що могла б частково задовольнити свої потреби в нафті за рахунок збільшення використання нафтопроводу Adria, який також відомий як JANAF, але заборона на імпорт російської нафти створить значні проблеми для головного нафтопереробника країни, Slovnaft.